Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé v kraji se víc bojí a stále častěji chtějí doma ostře nabitou zbraň

  10:06aktualizováno  10:06
O střelné zbraně je v Karlovarském kraji velký zájem a jejich počty stále rostou. Podobně jako uchazečů o zbrojní průkaz. Potvrzují to i policejní statistiky, jen oproti minulému roku přibylo v kraji více než 400 zbraní a počet držitelů zbrojního průkazu vzrostl o více než 120.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

A podle odborníků budou čísla dál růst. Za posledních pět let byl registrován každoroční propad v počtu držitelů zbrojních pasů. Nyní ale přišla změna.

„V letošním roce poprvé došlo ke změně trendu u držitelů zbrojních průkazů, jejichž počet se oproti dřívějším letům zvýšil,“ potvrdil současný stav vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní Materiál Miroslav Rozlílek.

Roste i počet zbraní v Karlovarském kraji. Zatímco v roce 2014 jich policie evidovala necelých devatenáct tisíc, v letošním roce už jich chybí jen devět do překonání dvacetitisícové hranice.

Nejvíce jich policisté evidují v takzvané skupině E, tedy pro osobní ochranu. Je to ale dáno i tím, že držitelé jiných skupin si ke svým ostatním přiberou zmiňovanou možnost využití k osobní ochraně.

Největší kriminalita je v Karlových Varech

Paradoxně kriminalita na území kraje za poslední rok klesla. V minulém roce zjistili strážci zákona 398 násilných trestných činů.

„Letos, za stejné období, jich je 261. Největší nápor trestné činnosti je ve městě Karlovy Vary. Je to dáno tím, že jde o největší město v našem kraji,“ potvrdila statistická čísla krajská policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

„Může to být například jistou nedůvěrou k oficiálním číslům. Ale zájem o zbrojní průkaz může být také způsoben tím, s jakým dopadem lidé vnímají například mediální informace. Špatné zprávy valící se ze všech stran na ně působí negativně, prohlubují v nich tíseň, obavy o vlastní bezpečí a vyvolávají potřebu danou situaci nějak řešit,“ komentuje motivaci nových žadatelů o zbrojní průkaz psycholog Joža Spurný z Policejní akademie České republiky.

Větší zájem vnímají i majitelé střeleckých potřeb v Karlovarském kraji. „Je to opravdu znát. Podle mého za tím stojí strach, především ze současné situace v Evropě,“ kulantně naznačil majitel karlovarského obchodu se zbraněmi a střelivem Martin Voves.

Kromě většího odběru munice si Voves všiml i nového trendu pořizování zbraní. „Nyní je největší poptávka po samonabíjecí pistoli ráže 9 milimetrů,“ upřesnil majitel obchodu.

To potvrzují i majitelé střelnic v kraji. Podle nich se kromě nových zájemců o legální držení zbraně vrací i už jejich držitelé, kteří dříve tolik nestříleli.

„Jak lidí bez zkušeností, tak i budoucích držitelů zbrojních průkazů výrazně přibylo. Například dřív bylo normální chodit na střelby spojené se získáním zbrojního průkazu jednou za dva tři měsíce. Nyní je to i dvakrát do třiceti dnů,“ potvrdil stoupající zájem majitel střelnice Jimi v Odravě u Chebu Miloslav Kříž.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz