Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zbrojnici v Kyselce čeká demolice, aktivisté ji chtějí opravit sami

  8:35aktualizováno  8:35
V Kyselce na Karlovarsku je opět rušno kolem bývalé hasičské zbrojnice. Demoliční výměr na ni platí od jara. Památková asociace přitom tvrdí, že někdo objekt záměrně poškodil, aby jej mohl vlastník zbourat.

Objekt bývalé hasičské zbrojnice v Kyselce. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zbrojnici si v uplynulých dnech prohlédli zástupci Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD). Vypravili se do Kyselky společně s členkou dozorčí rady České komory architektů Lucií Chytilovou. Stavebně-technický stav hasičské zbrojnice však přítomné šokoval.

„Budova je ve stavu, kdy tomu někdo hodně pomohl. Někdo zasáhl do pozednice i do podhledu krokví. Vše ukazuje něčí snahu, aby se stav objektu zhoršil natolik, že jej bude muset vlastník - Karlovarské minerální vody (KMV) - po zimě strhnout,“ uvedl viceprezident asociace Martin J. Kadrman.

Bez okamžité opravy může zatékající voda narušit zdivo

Podle Lucie Chytilové není destrukce stavby samovolná. Architektka upozorňuje, že pokud nedojde k okamžité nápravě a uvedení do původního stavu, začne voda zatékat do interiéru zbrojnice, zejména do její zděné konstrukce. Bude následovat rozrušení pojiva zděných konstrukcí, což povede k celkové destrukci zdiva.

„Tvrzení ASORKD o stavu zbrojnice je hrubá lež. Na budově zbrojnice nedošlo k žádnému poničení a nehrozí zřícení střechy,“ reagoval mediální zástupce KMV  Pavel Novák. Vychází mimo jiné z fotografie, kterou letos na jaře pořídila památková asociace.

„Zbrojnice je stále ve stejném stavu. Pravidelně ji prohlíželi památkáři z magistrátu. Nezaznamenali na objektu jakékoli zásahy, které by mu snad měly uškodit,“ stojí si na svém Pavel Novák.

Letos na jaře zachránil zbrojnici před demolicí předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka Vladimír Lažanský.

Dal KMV ultimátum - buď on, nebo zbrojnice. „A ultimátum platí i nyní. Hlavní otázkou je získání budovy od KMV. Zatím se k tomu nemají,“ sdělil Vladimír Lažanský.

V hasičské zbrojnici je plánované malé muzeum. Jestli v něm přece jen bude hasičská technika z dob mocnářství, to podle památkové asociace záleží na tom, jak si KMV pospíší s bouráním.

„Demoliční výměr nabyl právní moci letos na jaře. Nemovitost majitel může podle zákona zbořit do dvou let. Když to neudělá, neužije svého práva. Pokud budou chtít KMV bourat později, musí být ale zahájeno nové řízení,“ vysvětlil viceprezident ASORKD Martin J. Kadrman.

Asociace oznámila, že ji lidé vyzývají ke koupi plachty, zastřešení zbrojnice a dozdění vybraných částí.

„Panuje zde ale obava, že by KMV zbrojnici strhly. Pokud se ale pan Lažanský s majitelem minerálních vod donem Pasqualem v brzké době nedohodnou na řešení situace, nevylučujeme, že se obyčejní lidé chopí nářadí a půjdou objekt zabezpečit sami,“ prorokuje vedení ASORKD.

A odpověď protistrany? Diví se, že zatímco až dosud ASORKD kvůli zakrývání objektů plachtami dlouhodobě kritizovala dřívějšího vlastníka budov, dnes tento způsob provizorního zakrytí považuje naopak za natolik vhodný, že je ochotna kvůli němu vstupovat na soukromé pozemky a zasahovat do cizího majetku.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Dvojice kradla v obchodě, přistižená žena bila člena ostrahy pěstí

Ilustrační snímek

Karlovarští kriminalisté obvinili muže a ženu, kteří společně kradli v jednom z obchodů. Když je přistihla ostraha,...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Najdete na iDNES.cz