Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z okolí karlovarského dolního nádraží zmizí torza železničních budov

  12:10aktualizováno  12:10
Developerská společnost Gamma Property se připravuje na dekontaminaci karlovarského dolního nádraží. Kvůli vyčištění tamního zamořeného území půjde k zemi i zbytek bývalých železničních budov.

Takto by podle záměrů investora měl v budoucnu vypadat pravý břeh Ohře. | foto: Lordship

Výpovědi z nájmů dostali živnostníci i firmy, které ještě sídlí v bývalých železničních budovách u dolního nádraží. Ty patří developerské společnosti Gamma Property, jež je členem mezinárodní skupiny Lordship.

Podle primátorova náměstka Jaroslava Růžičky by se firma do odstraňování ekologických škod mohla pustit už za pár týdnů.

"Zástupci společnosti říkají, že by chtěli začít 1. září, ovšem oficiální informace mluví o 1. lednu 2015. V září tedy začnou přípravné práce, čemuž předcházejí výpovědi z nájmu, poté bude následovat odtěžování zeminy," uvedl.

Projekt dekontaminace dolního nádraží, na který developer získal dotaci ze státního fondu životního prostředí, počítá se zbouráním všech nadzemních budov od dolního nádraží směrem do Tuhnic.

Část z nich společnost zdemolovala už začátkem loňských prázdnin. Výpověď z nájmu od Gamma Property očekává i město. Je domluvené, že odejde, jakmile se společnost do sanace pustí.

"Pevně doufám, že jako první půjde k zemi ubytovna v Západní ulici. Lidé, kteří v ní žijí, strhávají ty, kteří žijí v Charkovského ulici, kde je jinak relativně klid," poznamenal primátorův náměstek Petr Bursík. Dekontaminace dolního nádraží se týká území od Západní ulice k železniční trati a od dolního nádraží až po Plynárenskou lávku.

Právě v této oblasti chystá magistrát s developerem směnu pozemků. Gamma Property by měla výměnou za několik zahrádek věnovat Karlovým Varům zelené pruhy, které olemují tamní silnice.

Jak by měly společně s celou okolní dopravou v budoucnu vypadat, má vyřešit územní studie, jejíž pořízení vyhrál tým prestižního českého ateliéru A69 - architekti s. r. o. Na zpracování mají čas do konce letošního roku.

"Studie má navrhnout řešení okolí Tržnice a zejména umístění terminálu. Měla by nám dát odpověď, zda by měl být jeden, nebo dva. Dále by měla řešit území dolního nádraží a depa, které je v soukromém vlastnictví," sdělil Růžička.

Na pozemcích plánuje developerská skupina Lordship projekt Central Parku Karlovy Vary za miliardy korun. Jeho součástí mají být hotely, kanceláře, byty i obchodní centra.

Zatímco předchozí vedení karlovarské radnice projekt vesměs vítalo, to současné k němu mělo výhrady. Budovy mu připadaly příliš robustní a moc blízko lázeňskému centru Karlových Varů, které usiluje o vstup do UNESCO.

"Vznikající územní studie bude dialogem mezi potřebami investorů a názorem urbanistů, případně města," řekl Jaroslav Růžička.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Najdete na iDNES.cz