Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kasárna zmizí z mapy Chebu, Zlatý vrch zasypou nové domky

  13:08aktualizováno  13:08
Opuštěný a chátrající areál bývalých kasáren na kraji Chebu zatím dělá městu spíš ostudu. Čeká ho ovšem demolice a přeměna v atraktivní lokalitu s rodinnými a bytovými domy. Jak bude vypadat? Napovědět by měla architektonická soutěž.

Bývalá kasárna na Zlatém vrchu v Chebu chce město proměnit v bytovou zónu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Její uspořádání už posvětili chebští zastupitelé. "Soutěž bude mít dvě kola. V prvním architekti navrhnou urbanistické řešení. To pak zhodnotí komise, v níž budou nejen zástupci města, ale i zástupci české komory architektů," řekl chebský místostarosta Tomáš Linda.

Do finále postoupí čtyři nejlepší práce, které čeká rozpracování do architektonické studie. Motivací pro předkladatele bude půlmilionová odměna.

Místo armádních budov, pro které nemá město využití, by měly vyrůst podle Lindy především rodinné domky. Nevyloučil ani větší zástavbu, například bytové domy.

"Pochopitelně tam mohou být kromě domků i obchody nebo restaurace," doplnil starosta Chebu Pavel Vanoušek.

"Lidé mají o bydlení zájem. Vyloženě čekají na tuto oblast, která je jednou z nejatraktivnějších v celém městě. V blízkosti přírody i relaxační zóny," uvedl Tomáš Linda.

Poloha je výhodná i tím, že kasárna leží na jižním svahu, nedaleko jsou nákupní střediska, svou roli hraje i pěkný výhled na historický střed města.

"Podmínkou je, aby lidé ve městě neměli problém sehnat práci. Proto chceme dál rozvíjet průmyslový park," podotkl místostarosta Linda.

"Urbanisticko architektonická soutěž na využití bývalých kasáren a přilehlých pozemků vychází z připravovaného územního plánu. Ten po veřejném projednání předložíme zastupitelům," uvedl místostarosta Linda, podle nějž jsou samotná kasárna jen asi desetinou území, které by se mělo výrazně změnit.

Lokalita se rozprostírá od bývalého vojenského areálu přes Špitálský vrch až k přehradě Skalka.

Problémem však zřejmě budou peníze. Nejen na novou zástavbu, ale i na zbourání nevyužitých budov. A také na nezbytné vybudování příjezdové komunikace.

Bez partnera to nepůjde

"Budeme se snažit najít strategického partnera. Je těžko představitelné, že by zástavbu tak rozsáhlého území financovalo město z vlastních prostředků," uvedl před časem místostarosta Tomáš Linda. Bývalá kasárna město získalo od ministerstva obrany v roce 2002.

"V části areálu dosud působí pouze Diecézní charita Plzeň, provozovatel útočiště pro osoby bez domova," připomněla mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.

Kasárna sice město získalo bezplatně, smlouva ale po dobu deseti let neumožňovala areál komerčně využívat. Omezení však letos vypršelo.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Další z rubriky

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Začala oprava chebské lávky do Hájů. Je poškozená víc, než se čekalo

Začíná oprava lávky do chebské čtvrti Háje.

Dlouho očekávaná oprava lávky do chebské čtvrti Háje konečně začala. Původně měly práce odstartovat už v zimě a skončit...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz