Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zchátralá kasárna na Zlatém vrchu v Chebu nahradí atraktivní bydlení

  13:50aktualizováno  13:50
Zahradní město s atraktivním bydlením má nahradit chátrající kasárna na Zlatém vrchu v Chebu. Většinu zdevastovaných armádních budov, pro které město nenašlo využití, čeká už příští rok demolice.

Vizualizace budoucí podoby komplexu zchátralých kasáren na Zlatém vrchu v Chebu podle představy architektů z ateliéru A69, kteří na vítězném návrhu spolupracovali s ateliérem DUA.

Postavit rodinné domky i bytové domy v klidném prostředí a přitom nedaleko chebského historického centra. To je představa budoucího využití někdejších kasáren na Zlatém vrchu a blízkého okolí, která nejvíce zaujala při vyhodnocení architektonické soutěže nejen zástupce města, ale i urbanisty a architekty.

Fotogalerie

Soutěže se v prvním kole účastnilo třináct architektonických týmů z celé republiky, do kola druhého pak na základě výběru poroty postoupily čtyři.

Nejúspěšnější vizi vypracovali architekti z ateliéru 69, který má své kořeny právě v Chebu. "V případě vítězného návrhu bylo znát, že architekti dobře znali místní podmínky i potřeby města," zhodnotil chebský starosta Pavel Vanoušek.

V areálu bývalých kasáren a na Špitálském vrchu by měla vzniknout lokalita pro klidné bydlení. "Velmi kvalitně je řešeno také dopravní napojení na stávající organismus města. Návrh počítá také se vznikem objektů pro sociální služby, například domu s pečovatelskou službou," pokračoval starosta.

Většinu budov, na kterých se podepsal zub času a také nájezdy bezdomovců, čeká v příštím roce demolice. Výjimkou bude sídlo štábu a také budova, kterou původně využívala vojenská hudba.

Areál už lze využít komerčně

Architektonicko-urbanistickou soutěž vypsalo město letos v dubnu. Impulsem pro radnici bylo, že minulý rok vypršela desetiletá blokace, která komerčnímu využití rozsáhlého areálu bránila.

"Bývalá kasárna přitom leží na velmi atraktivních pozemcích na jižním svahu, navíc nedaleko centra města," poznamenal Tomáš Ivanič z chebské radnice.

"Celou tuto lokalitu vnímáme z hlediska dalšího rozvoje města jako zásadní. Proto jsme se také rozhodli řešit její využití prostřednictvím vypsání vůbec první urbanistickoarchitektonické soutěže," dodal místostarosta Tomáš Linda.

Výběrová porota hodnotila všechny došlé návrhy anonymně. Vedle zástupců města v ní zasedli také přední čeští architekti, například vedoucí Ústavu pro navrhování staveb na Fakultě architektury ČVUT v Praze Ján Stempel nebo známý architekt a pedagog, člen společnosti Petra Parléře Jan Sedlák. "Předsedou poroty byl zástupce České komory architektů Michal Fišer," upřesnil Tomáš Ivanič.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Najdete na iDNES.cz