Vizualizace budoucí podoby komplexu zchátralých kasáren na Zlatém vrchu v Chebu

Vizualizace budoucí podoby komplexu zchátralých kasáren na Zlatém vrchu v Chebu podle představy architektů z ateliéru A69, kteří na vítězném návrhu spolupracovali s ateliérem DUA.

Zchátralá kasárna na Zlatém vrchu v Chebu nahradí atraktivní bydlení

  • 0
Zahradní město s atraktivním bydlením má nahradit chátrající kasárna na Zlatém vrchu v Chebu. Většinu zdevastovaných armádních budov, pro které město nenašlo využití, čeká už příští rok demolice.

Postavit rodinné domky i bytové domy v klidném prostředí a přitom nedaleko chebského historického centra. To je představa budoucího využití někdejších kasáren na Zlatém vrchu a blízkého okolí, která nejvíce zaujala při vyhodnocení architektonické soutěže nejen zástupce města, ale i urbanisty a architekty.

Soutěže se v prvním kole účastnilo třináct architektonických týmů z celé republiky, do kola druhého pak na základě výběru poroty postoupily čtyři.

Nejúspěšnější vizi vypracovali architekti z ateliéru 69, který má své kořeny právě v Chebu. "V případě vítězného návrhu bylo znát, že architekti dobře znali místní podmínky i potřeby města," zhodnotil chebský starosta Pavel Vanoušek.

V areálu bývalých kasáren a na Špitálském vrchu by měla vzniknout lokalita pro klidné bydlení. "Velmi kvalitně je řešeno také dopravní napojení na stávající organismus města. Návrh počítá také se vznikem objektů pro sociální služby, například domu s pečovatelskou službou," pokračoval starosta.

Většinu budov, na kterých se podepsal zub času a také nájezdy bezdomovců, čeká v příštím roce demolice. Výjimkou bude sídlo štábu a také budova, kterou původně využívala vojenská hudba.

Areál už lze využít komerčně

Architektonicko-urbanistickou soutěž vypsalo město letos v dubnu. Impulsem pro radnici bylo, že minulý rok vypršela desetiletá blokace, která komerčnímu využití rozsáhlého areálu bránila.

"Bývalá kasárna přitom leží na velmi atraktivních pozemcích na jižním svahu, navíc nedaleko centra města," poznamenal Tomáš Ivanič z chebské radnice.

"Celou tuto lokalitu vnímáme z hlediska dalšího rozvoje města jako zásadní. Proto jsme se také rozhodli řešit její využití prostřednictvím vypsání vůbec první urbanistickoarchitektonické soutěže," dodal místostarosta Tomáš Linda.

Výběrová porota hodnotila všechny došlé návrhy anonymně. Vedle zástupců města v ní zasedli také přední čeští architekti, například vedoucí Ústavu pro navrhování staveb na Fakultě architektury ČVUT v Praze Ján Stempel nebo známý architekt a pedagog, člen společnosti Petra Parléře Jan Sedlák. "Předsedou poroty byl zástupce České komory architektů Michal Fišer," upřesnil Tomáš Ivanič.