Dlouhodobě personálně oslabené oddělení v chebské nemocnici je v kritické...

Dlouhodobě personálně oslabené oddělení v chebské nemocnici je v kritické situaci, chybí devatenáct sester. Ty, které zůstaly, jsou přetížené a vyčerpané, upozorňuje vrchní sestra Miroslava Korseltová. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kraj přichází s dalším návrhem, jak zažehnat hromadnou výpověď sester

  • 6
Naštvaní zdravotníci a vedení Karlovarského kraje mají za sebou další kolo jednání o mzdách. Jejich zvýšení o deset procent a následně rozdělení deseti milionů korun mezi střední personál, kdy na jednu hlavu připadala přibližně tisícikoruna, bouřícím se sestřičkám z obou krajských nemocnic nestačilo.

Pohrozili dokonce hromadnou výpovědí, pokud se situace v dohledné době viditelně nezlepší (psali jsme o tom zde). Proto hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová přišla s dalším nápadem.

„Na vedení kraje a na zastupitelstvo budu předkládat návrh na to, aby krajský přebytek za rok 2016 padl na navýšení mezd našich zdravotních sester. Mělo by se jednat o přerozdělení dalších deseti milionů korun,“ přiblížila návrh hejtmanka s tím, že nejbližší zastupitelstvo se uskuteční v dubnu.

Požadavky Iniciativy sester

  1. Dorovnání výše mezd do rozdílu 5 tisíc oproti okolním zařízením (nezapočítávat navýšení, které je celorepublikové, protože to rozdíl mezi KKN a ostatními nesníží).
  2. Od ledna 2018 srovnání mezd v KKN s tabulkovými platy ve státních zařízeních.
  3. Meziroční nárůst mezd o 10 procent.
  4. Důsledná personalistika, zaměstnanecké benefity.

K finanční nabídce přihodilo vedení kraje i nový sociální program pro zdravotníky, a to formou masáží, plavání a dalších rehabilitací. O tyto benefity by se měla postarat města, ve kterých nemocnice sídlí, tedy Karlovy Vary a Cheb. Podle hejtmanky ale nejde o dlouhodobé řešení, s tím musí přijít vláda a ministerstvo zdravotnictví a případná změna úhradové vyhlášky od pojišťoven.

Zatím žádná výpověď od krajských zdravotníků nepadla a podle Miroslavy Korseltové z chebského interního oddělení padat v nejbližší době nebude.

„Nejprve se musíme jako kolektiv zaměstnanců sejít, shrneme si nabídky od paní hejtmanky, domluvíme se a poté se do konce týdne písemně vyjádříme,“ uvedla Korseltová.

Kromě peněz od kraje chce pomocnou ruku nabídnout i stát. Od léta by pak měly sestry brát díky podpoře od ministerstva o další dva tisíce korun více.

Krize, která začala na začátku roku na chebské interně, se rozrostla už do obou krajských nemocnic. Nespokojení zaměstnanci poukazují především na své nízké platy a nepřeberné množství přesčasů.

„Dlouhodobě jsme fyzicky i psychicky tak vyčerpaní, že prostě nejsme schopni poskytovat ošetřovatelskou péči,“ to vzkázali zdravotníci vedení kraje v petici. Do toho část sester ohlásila stávkovou pohotovost.