Prázdné výlohy, sem tam člověk. Staré náměstí v Sokolově se vylidňuje

  12:54aktualizováno  12:54
Odhadem skoro třetina obchodů na Starém náměstí v Sokolově je prázdných a opuštěných. Podnikání tady rychle skomírá. Budovy už bez vývěsních štítů či s cedulemi "na prodej" a "k pronájmu" proměňují dřívější historické jádro v polomrtvou zónu.

Jen za poslední tři měsíce zmizela ze Starého náměstí v Sokolově drogerie, knihkupectví a dvě asijská občerstvení, pryč jsou také hudebniny. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zbytek historického centra Sokolova už dávno není žádným centrem. Za nákupy se jezdí a chodí do supermarketů na sídlišti.

Jen za poslední tři měsíce zmizela ze Starého náměstí drogerie, knihkupectví a dvě asijská občerstvení, pryč jsou hudebniny. Další výlohy zejí prázdnotou mnohem déle, některé i několik let. Pár otlučených budov vypadá jako po boji.

Fotogalerie

Jaroslav Těhník kdysi koupil na náměstí dva domy. Dost do nich investoval. V jedné z nich dosluhuje vietnamská herna Las Vegas, kterou se zastupitelé rozhodli před pár dny zavřít. Těhník se obává, že nového nájemce nesežene.

"Je to pro mě rána do vazu. Byl jsem rád i za toho Vietnamce. Domy jsou neprodejné. Zůstanou tu jen hospody a jinak bude náměstí opuštěné," prorokuje.

Vzpomíná, jak složitě hledal nájemce, než se dopracoval k tomu vietnamskému, jemuž dal poloviční cenu. Vypadalo to chvíli, že zájem projeví banka nebo pojišťovna. Plán však vždycky ztroskotal na malém pohybu lidí na náměstí. "Zpočátku bych ani žádné nájemné nechtěl. Ale ani tak to nedopadlo dobře," konstatoval.

Restaurace a kavárny na první pohled fungují. Na druhý pohled se spíše drží nad vodou jen tak tak. Svědčí o tom třeba slova bývalého provozovatele kavárny Falknov Jana Lobotky.

"Příjem pokryl jen náklady, tak jsem to pustil. Nechodilo dost lidí, nemají důvod. Vše, co je přitahuje, většinou najdou v obchodních centrech na periferii," poznamenal.

Za vážný signál, že se peníze v obchodech a restauracích na náměstí netočí, považuje Lobotka odchod Asiatů, kteří zavřeli svá bistra. Vietnamci totiž bývají velmi vytrvalí a jsou ochotni sedět za pultem za pár korun.

"Je to začarovaný kruh. Mezi lidmi na Sokolovsku není moc peněz, průmyslová zóna a pracovní místa nikde. Pokud si lidé nevydělají víc, aby mohli utrácet, tak podnikání půjde hůř a hůř," dodal Jan Lobotka.

Provozování pizzerie ukončila a kamarádce začátkem ledna předala také Martina Šalomová. "Prý to vezme na půl roku. Ani jsem jí to nedoporučovala, ona ale neměla moc na výběr. Myslím, že moc dlouho nevydrží. Lidé na Staré náměstí nechodí. Co by tu také dělali? Já bych sem také nešla," tvrdí Šalomová pesimisticky.

Radnice na náměstí přestěhuje knihovnu

Jedno mají oslovení podnikatelé a majitelé domů společné - více či méně si stěžují na vedení města, že pro ně a pro záchranu Starého náměstí nic podstatného neudělalo.

"Všem je to jedno, náměstí totálně potopili. Tragédie. Vypadá to tu jako v Jáchymově. Je to i kvůli zavedeným parkomatům v sousední ulici. Kdo se sem pojede najíst, aby se po hodině zvedal a šel hodit další minci do automatu?" vyčítá Šalomová politikům.

Ani směrové cedule u silnice podle ní nedokázali umístit dobře, aby řidiče navedly přímo k náměstí.

Někteří další živnostníci však stále ještě neopustili myšlenku, že by bylo prospěšné pěší zónu nebo aspoň její část zprůjezdnit pro auta a parkování. Vedení města tento nápad už zamítlo.

Jak chce radnice

pomoci podnikatelům na Starém náměstí

  • přestěhovat tam ze zámku městskou knihovnu (důvod zajít na náměstí by měly tisíce čtenářů) 
  • přesunout ke kostelu stánky obchodníků s ovocem a zeleninou 
  • doplnit lavičky a zeleň 
  • dál pořádat na pěší zóně pravidelné letní koncerty

Starosta Sokolova Zdeněk Berka oponuje, že drtivá většina zdejších budov patří soukromníkům a radnice tedy nemá moc možností, jak podnikatelům pomoci.

Chce sem ale přestěhovat městskou knihovnu a donutit tisíce čtenářů, aby na náměstí přišli. Knihovna by měla vzniknout v domě, který patří kraji a v přízemí sídlila drogerie.

"Do podzimu chceme budovu od kraje výměnou získat a na příští rok do rozpočtu navrhnout peníze na opravu, aby se mohla knihovna ze zámku na Staré náměstí přemístit. Jistě by šlo o 10 až 20 milionů korun," uvedl Berka.

Přišel také s návrhem přesunout v květnu nebo v červnu na náměstí ke kostelu obchodníky, kteří jinak své zboží prodávají před tržnicí. Zastupitelé už vyčlenili peníze na výrobu stánků, které zřejmě připraví učni-truhláři.

Město už loni umístilo na pěší zónu novou zeleň, lavičky a odpadkové koše. Jednou týdně se tu v létě konají koncerty. "Stav na Starém náměstí se zhoršuje a v tuto chvíli mě už nenapadá, jak jinak mu pomoci," dodal Berka.

Autor:

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Soud znovu projedná zákrok důstojníka policejní zásahovky proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Zástupce šéfa krajské zásahové jednotky Vladimír Slavotínek půjde znovu před soud za loňský konflikt s řidičem z...

Při nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec, řidič jel na letních gumách

Při tragické nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec.

Při noční nehodě na dálnici D6 na Sokolovsku přišel o život osmadvacetiletý spolujezdec. Řidič, který měl zákaz řízení...

Čerpadlářka pomohla chytit zloděje, který třináctkrát ujel bez placení

Čerpadlářka pomohla dopadnout zloděje, který ujížděl bez placení od benzinek

Duchapřítomná pracovnice benzinky pomohla dopadnout zloděje, který třináctkrát odjel bez placení od různých čerpacích...

Osobní vlak vrazil do nákladního. Chybu strojvedoucího České dráhy vylučují

Na karlovarském dolním nádraží se srazily osobní a nákladní vlak.

Srážka osobního vlaku Regioshark s nákladním vlakem zastavila dopravu mezi horním a dolním nádražím v Karlových Varech....

Další z rubriky

Čerpadlářka pomohla chytit zloděje, který třináctkrát ujel bez placení

Čerpadlářka pomohla dopadnout zloděje, který ujížděl bez placení od benzinek

Duchapřítomná pracovnice benzinky pomohla dopadnout zloděje, který třináctkrát odjel bez placení od různých čerpacích...

Hledaná patnáctiletá dívka utekla z domova za hranice, je v pořádku

Ilustrační snímek

Dívka, po které pátrali od pátečního večera policisté z Karlovarského kraje, je v pořádku. Odjela s devatenáctiletým...

VIDEO: Míst na parkování je málo, trávník musí autům ustoupit

Nové parkoviště vzniklo na místě, kde byl kdysi trávník.

Z jednašedesáti nových parkovacích míst se mohou od začátku prosince těšit motoristé v Ostrově. Vznikla z travnaté...

Najdete na iDNES.cz