Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prázdné výlohy, sem tam člověk. Staré náměstí v Sokolově se vylidňuje

  12:54aktualizováno  12:54
Odhadem skoro třetina obchodů na Starém náměstí v Sokolově je prázdných a opuštěných. Podnikání tady rychle skomírá. Budovy už bez vývěsních štítů či s cedulemi "na prodej" a "k pronájmu" proměňují dřívější historické jádro v polomrtvou zónu.

Jen za poslední tři měsíce zmizela ze Starého náměstí v Sokolově drogerie, knihkupectví a dvě asijská občerstvení, pryč jsou také hudebniny. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zbytek historického centra Sokolova už dávno není žádným centrem. Za nákupy se jezdí a chodí do supermarketů na sídlišti.

Jen za poslední tři měsíce zmizela ze Starého náměstí drogerie, knihkupectví a dvě asijská občerstvení, pryč jsou hudebniny. Další výlohy zejí prázdnotou mnohem déle, některé i několik let. Pár otlučených budov vypadá jako po boji.

Fotogalerie

Jaroslav Těhník kdysi koupil na náměstí dva domy. Dost do nich investoval. V jedné z nich dosluhuje vietnamská herna Las Vegas, kterou se zastupitelé rozhodli před pár dny zavřít. Těhník se obává, že nového nájemce nesežene.

"Je to pro mě rána do vazu. Byl jsem rád i za toho Vietnamce. Domy jsou neprodejné. Zůstanou tu jen hospody a jinak bude náměstí opuštěné," prorokuje.

Vzpomíná, jak složitě hledal nájemce, než se dopracoval k tomu vietnamskému, jemuž dal poloviční cenu. Vypadalo to chvíli, že zájem projeví banka nebo pojišťovna. Plán však vždycky ztroskotal na malém pohybu lidí na náměstí. "Zpočátku bych ani žádné nájemné nechtěl. Ale ani tak to nedopadlo dobře," konstatoval.

Restaurace a kavárny na první pohled fungují. Na druhý pohled se spíše drží nad vodou jen tak tak. Svědčí o tom třeba slova bývalého provozovatele kavárny Falknov Jana Lobotky.

"Příjem pokryl jen náklady, tak jsem to pustil. Nechodilo dost lidí, nemají důvod. Vše, co je přitahuje, většinou najdou v obchodních centrech na periferii," poznamenal.

Za vážný signál, že se peníze v obchodech a restauracích na náměstí netočí, považuje Lobotka odchod Asiatů, kteří zavřeli svá bistra. Vietnamci totiž bývají velmi vytrvalí a jsou ochotni sedět za pultem za pár korun.

"Je to začarovaný kruh. Mezi lidmi na Sokolovsku není moc peněz, průmyslová zóna a pracovní místa nikde. Pokud si lidé nevydělají víc, aby mohli utrácet, tak podnikání půjde hůř a hůř," dodal Jan Lobotka.

Provozování pizzerie ukončila a kamarádce začátkem ledna předala také Martina Šalomová. "Prý to vezme na půl roku. Ani jsem jí to nedoporučovala, ona ale neměla moc na výběr. Myslím, že moc dlouho nevydrží. Lidé na Staré náměstí nechodí. Co by tu také dělali? Já bych sem také nešla," tvrdí Šalomová pesimisticky.

Radnice na náměstí přestěhuje knihovnu

Jedno mají oslovení podnikatelé a majitelé domů společné - více či méně si stěžují na vedení města, že pro ně a pro záchranu Starého náměstí nic podstatného neudělalo.

"Všem je to jedno, náměstí totálně potopili. Tragédie. Vypadá to tu jako v Jáchymově. Je to i kvůli zavedeným parkomatům v sousední ulici. Kdo se sem pojede najíst, aby se po hodině zvedal a šel hodit další minci do automatu?" vyčítá Šalomová politikům.

Ani směrové cedule u silnice podle ní nedokázali umístit dobře, aby řidiče navedly přímo k náměstí.

Někteří další živnostníci však stále ještě neopustili myšlenku, že by bylo prospěšné pěší zónu nebo aspoň její část zprůjezdnit pro auta a parkování. Vedení města tento nápad už zamítlo.

Jak chce radnice

pomoci podnikatelům na Starém náměstí

  • přestěhovat tam ze zámku městskou knihovnu (důvod zajít na náměstí by měly tisíce čtenářů) 
  • přesunout ke kostelu stánky obchodníků s ovocem a zeleninou 
  • doplnit lavičky a zeleň 
  • dál pořádat na pěší zóně pravidelné letní koncerty

Starosta Sokolova Zdeněk Berka oponuje, že drtivá většina zdejších budov patří soukromníkům a radnice tedy nemá moc možností, jak podnikatelům pomoci.

Chce sem ale přestěhovat městskou knihovnu a donutit tisíce čtenářů, aby na náměstí přišli. Knihovna by měla vzniknout v domě, který patří kraji a v přízemí sídlila drogerie.

"Do podzimu chceme budovu od kraje výměnou získat a na příští rok do rozpočtu navrhnout peníze na opravu, aby se mohla knihovna ze zámku na Staré náměstí přemístit. Jistě by šlo o 10 až 20 milionů korun," uvedl Berka.

Přišel také s návrhem přesunout v květnu nebo v červnu na náměstí ke kostelu obchodníky, kteří jinak své zboží prodávají před tržnicí. Zastupitelé už vyčlenili peníze na výrobu stánků, které zřejmě připraví učni-truhláři.

Město už loni umístilo na pěší zónu novou zeleň, lavičky a odpadkové koše. Jednou týdně se tu v létě konají koncerty. "Stav na Starém náměstí se zhoršuje a v tuto chvíli mě už nenapadá, jak jinak mu pomoci," dodal Berka.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Najdete na iDNES.cz