Prezident Miloš Zeman ve Žluticích besedoval s občany a zastupiteli města....

Prezident Miloš Zeman ve Žluticích besedoval s občany a zastupiteli města. Nadnesl také otázku možného obnovení uranové těžby na Jáchymovsku. | foto: MAFRA

Prověřme možnost obnovy uranové těžby v Jáchymově, navrhl Zeman

  • 238
Dala by se obnovit těžba uranu na Jáchymovsku? Neotřelým nápadem zaujal prezident Miloš Zeman při třídenní návštěvě v Karlovarském kraji. O možnosti dolování rudy se zmínil spolu s hejtmanem Josefem Novotným.

"Světová cena uranu stoupla desetinásobně. Jsme jediná země v Evropě, která má vlastní ložiska. To nám dává výhodu," prohlásil prezident během středeční návštěvy ve Žluticích, které byly cílovou zastávkou jeho třídenní návštěvy kraje.

Cena uranu je nejnižší za 8 let

Pokud prezident Zeman tvrdí, že světová cena uranu stoupla desetinásobně, má pravdu. Ovšem pouze pokud se píše rok 2007. Podle statistik serveru Infomine.com tehdy skutečně cena kolísající v předchozím desetiletí okolo 30 dolarů za kilogram vystoupala až k 300 dolarové metě. Poté však uran opět prudce ztrácel a nyní se jeho cena pohybuje okolo 77 dolarů za kilo, což je nejméně od roku 2006.

-nev-

Graf cen uranu v dolarech za kilogram.

Těžba by se vyplatila zvlášť tehdy, kdyby podíl elektřiny vyrobené z jádra rostl.

Dodal ale, že jde pouze o myšlenku, zda by se nevyplatilo provést průzkum, kterou zmínil při hovoru se starostou Jáchymova.

Hejtman Novotný to považuje za jeden z podnětů, jak by se dalo pomoci městům a obcím na Jáchymovsku. Podle něho desetinásobně vzrostla cena suroviny za posledních deset až patnáct let. "Starosta Jáchymova nabídl možnost úložiště," dodal.

Odborník na těžbu uranu v kraji Rudolf Tomíček míní, že záleží hlavně na tom, kolik by se do obnovení dolování vložilo peněz. "Není to levná záležitost. Musela by se udělat i prověrka zásob v zemi, jestli by šlo o perspektivní a ziskovou záležitost. S ohledem na rostoucí cenu by možná stálo za to všechno spočítat," nezavrhl myšlenku Tomíček.

Uranová ruda se v Jáchymově a okolí těžila v letech 1939 až 1962. Vykutalo se přibližně osm tisíc tun. Tehdy komunisté nahnali do zdejších pracovních lágrů zejména politické vězně, stovky jich zemřely.