Zeman: Pokud se Peroutkův text o Hitlerovi nenajde, omluvím se

  • 524
Článek s větou „Hitler je gentleman“, který prezident Miloš Zeman připsal Ferdinandu Peroutkovi, jeho mluvčí ani po několikaměsíčním pátrání neobjevil. Zeman v pondělí při návštěvě Mariánských Lázní řekl, že pokud se článek nenajde, omluví se.

Prezident omluvu slíbil s dovětkem: „Přestože jsem ho skutečně četl.“ Dodal také, že Peroutka napsal v době okupace ještě horší věci. Podle Zemana při hledání inkriminovaného článku narazil jeho mluvčí Jiří Ovčáček na texty, kde například mluví o Hitlerovi jako o největším z Němců (o Ovčáčkově hledání více zde).

Kromě toho v jiné stati Peroutka údajně píše, že Češi nemohou očekávat pomoc z Ruska nebo od exilové vlády, ale že „výnos vůdce o zřízení protektorátu je naší novou ústavou,“ uvedl Zeman.

Prezident v lednu ve svém projevu na pražském fóru k holokaustu hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakým byl nástup nacismu, a o jejich fascinaci nacismem (text Zemanova projevu najdete zde).

„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘,“ řekl tehdy Zeman.

Existenci takového článku následně zpochybnil jak historik Petr Zídek, tak Společnost Ferdinanda Peroutky. Prezident ale trvá na svém. Sdružení Ferdinanda Peroutky otevřeným dopisem vyzvalo prezidenta, aby svá tvrzení buď doložil, nebo se veřejně omluvil (více zde).

Peroutka psal o Hitlerovi i horší věci, zmiňuje Zeman

Zeman se na jedné straně několikrát vyznal k obdivu k Peroutkovi, současně ale nyní říká, že tento novinář publikoval víc sporných textů. Totéž prohlašuje i prezidentův mluvčí Ovčáček, který na Twitteru uvedl, že příští týden „začneme postupně zveřejňovat kontroverzní články F. Peroutky z druhé republiky a počátku protektorátu“.

„Já bych citoval článek z dubna 1939, kde Ferdinand Peroutka zhruba měsíc po vyhlášení protektorátu píše o tom, že Adolf Hitler, velký vůdce německého národa, největší z Němců, vstoupí do Valhally (mytologická síň padlých) německých dějin,“ řekl Zeman v únoru.

Peroutka za první republiky řídil kulturně politickou revue Přítomnost a přispíval do různých periodik v čele s Lidovými novinami. Za okupace odmítl spolupráci s gestapem a byl až do konce války vězněn v koncentračním táboře Buchenwald. Po komunistickém puči v roce 1948 emigroval, pak se usadil v USA. Byl jedním ze zakladatelů a do roku 1961 vedoucím českého vysílání Rádia Svobodná Evropa.

23. května 2013

,