Zemřelo děvčátko z chebského babyboxu, mělo vzácnou vývojovou vadu

  14:37aktualizováno  14:37
Jen pár měsíců života dopřál osud děťátku, které kdosi těsně před Vánoci odložil v chebském babyboxu. Holčička, které dal personál nemocnice jméno Lenka, minulý týden zemřela. Trpěla vzácnou vývojovou vadou.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Děvčátko bude pohřbeno v úterý. „Ve 13 hodin se v kostele Svatého Kříže v karlovarské čtvrti Rybáře koná zádušní mše a pohřeb Leničky,“ potvrdil jeden z tamních farníků Ronald Němec, který smuteční obřad organizuje.

Lenka, která neměla příjmení, získala křtem ještě jména Marie, Anežka, Veronika a Markéta.

O nalezené dítě se starali lékaři novorozeneckého oddělení nemocnice v Karlových Varech, kam byla Lenka krátce po prvním ošetření v chebské nemocnici převezena. Právě tady lékaři odhalili, že trpí vzácnou vývojovou vadou.

„Vada je to velmi vážná a v podstatě neslučitelná s delším životem. Současná lékařská věda si s ní neumí poradit,“ varoval už před časem mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

„Při prvním vyšetření lékař neměl šanci nic poznat. Na podněty dítě reagovalo. Teprve specializovaná vyšetření ukázala, že tu je problém. Jeho závažnost potvrdily další zkoušky,“ dodal Podracký.

Lidé se o děvčátko zajímali, našli se i zájemci o adopci

Smutná zpráva překvapila i radnici v Chebu. „Měli jsme na miminko spoustu ohlasů. Lidé se zajímali, jak se mu daří, diskutovali na veřejných sítích a především chtěli pomoci. Objevili se už i zájemci o adopci,“ potvrdila mluvčí města Simona Liptáková.

Čerstvě narozenou holčičku našli v chebském babyboxu 30. prosince. Byla asi dvě hodiny po porodu. Nevykoupaná s nepodvázaným pupečníkem, zabalená jen v dece, ale čilá. Vážila 2800 gramů a měřila 48 centimetrů.

O nálezu děvčátka informoval Ludvík Hess, který stojí za sítí speciálních schránek pro nechtěné děti v České republice. Ten také dívenku na počest chebského primáře Ondřeje Čapka „pracovně“ pojmenoval Ondřejka. Personál nemocnice však děvčátku začal říkat Lenka podle lékařky, která dítě poprvé ošetřila.

Na první dítě čekal chebský babybox čtyři roky

Lenka byla historicky prvním dítětem z chebského babyboxu. Na svoje první děťátko si počkal čtyři roky a deset dní. V rámci Karlovarského kraje je to podruhé, co někdo odložil dítě do babyboxu. Historický primát drží schránka v Sokolově.

Podle Hesse má Karlovarský kraj nejméně takto odložených dětí v rámci celé republiky. Případy nechtěných dětí se však v Chebu vyskytly už dříve. Známý je případ z července 2013, kdy zde byla v kontejneru na odpad nalezena živá novorozená holčička. V roce 2010 našli zdravotníci přímo na dětském oddělení chebské nemocnice jedenáctidenního chlapce.

Chebské děvčátko je celkově 130. děťátkem odloženým do babyboxu. V současné době už je takto odložených dětí 134. Posledním nalezeným děťátkem byla 13. února holčička v Karlových Varech. Dostala jméno Jana. Ve statistice vedou jasně dívky s počtem 78, zatímco odložených hochů bylo 56.

Schránky pro lidi v zoufalé situaci

Babyboxy v Česku fungují už deset let. Jsou klimatizované a vytápěné, je v nich stálá teplota. Zařízení na odložené dítě okamžitě upozorní zdravotnický personál, který se o novorozence postará. V Česku zatím funguje 68 těchto schránek, nejnovější je v Břeclavi, přičemž „bezdětných“ je 29.

K nejvytíženějším naopak patří ty ve velkých městech. Dvě desítky dětí lidé odložili v Praze Hloubětíně, 15 ve schránce u brněnské nemocnice Milosrdných bratří v Ostravě a Kladně to bylo shodně po 7 dětech. Lidé, kteří děti do babyboxů odkládají, mají zaručenou anonymitu. Podle zastánců schránek by jinak některé děti nemusely přežít.

„Je to taková pojistka pro ty, kteří už nevědí kudy kam. Aby neudělali věc, která se nedá vrátit,“ doplnil Hess, který dostal od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy.

Proti babyboxům se ale v roce 2011 postavil Výbor OSN pro práva dítěte, podle nějž odporují pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče. Odpůrci argumentují také tím, že podle policejních statistik nemělo zavedení babyboxů na vraždy novorozenců žádný vliv (o sporu zde).

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Hoch přišel na skluzavce o článek prstu. Město nepochybilo, říká policie

Dvouletý chlapec přišel o část prstu

Nešťastná událost, při níž přišel dvouletý chlapec o část prstu, se stala na hřišti v Mariánských Lázních. Rodiče teď...

Ženy opět oblékly na zimu Františka, dostal háčkovanou čepici i šálu

Zima už legendárního Františka nepřekvapí. Od nadšenců z františkolázeňské...

Ve Františkových Lázních už čtyři roky na zimu oblékají symbol města. Socha malého chlapce s rybou, který sedí obkročmo...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Vláda podpoří testovací centrum BMW na Sokolovsku pobídkou za půl miliardy

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá automobilka BMW získá na vybudování testovacího centra na Sokolovsku investiční pobídku od státu až 528,75...

Další z rubriky

Hlavní tah z Karlových Varů do Plzně uzavřela nehoda dvou aut

U Březovské přehrady se srazila dvě osobní auta.

Silnici z Karlových Varů do Plzně uzavřela odpoledne zhruba na dvě hodiny srážka dvou osobních automobilů. Stala se...

VIDEO: Na chebské modelářské show zářil messerschmitt a další legendy

Modelář Lukáš Hort z Teplé u Mariánských Lázní představil model japonského...

Plastikový model nestačí jen koupit, postavit a namalovat. Ti nejlepší modeláři mu ještě dokážou dokonalou patinou...

Fotit události v roce 1989 mělo příchuť zakázaného ovoce, říká fotograf

Fotograf David Kurc dokumentoval vypůjčeným fotoaparátem život v 80. letech i...

Na konci 80. let minulého století David Kurc z Mariánských Lázní nepředpokládal, že se z jeho koníčku – fotografování,...

Najdete na iDNES.cz