Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřelo děvčátko z chebského babyboxu, mělo vzácnou vývojovou vadu

  14:37aktualizováno  14:37
Jen pár měsíců života dopřál osud děťátku, které kdosi těsně před Vánoci odložil v chebském babyboxu. Holčička, které dal personál nemocnice jméno Lenka, minulý týden zemřela. Trpěla vzácnou vývojovou vadou.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Děvčátko bude pohřbeno v úterý. „Ve 13 hodin se v kostele Svatého Kříže v karlovarské čtvrti Rybáře koná zádušní mše a pohřeb Leničky,“ potvrdil jeden z tamních farníků Ronald Němec, který smuteční obřad organizuje.

Lenka, která neměla příjmení, získala křtem ještě jména Marie, Anežka, Veronika a Markéta.

O nalezené dítě se starali lékaři novorozeneckého oddělení nemocnice v Karlových Varech, kam byla Lenka krátce po prvním ošetření v chebské nemocnici převezena. Právě tady lékaři odhalili, že trpí vzácnou vývojovou vadou.

„Vada je to velmi vážná a v podstatě neslučitelná s delším životem. Současná lékařská věda si s ní neumí poradit,“ varoval už před časem mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

„Při prvním vyšetření lékař neměl šanci nic poznat. Na podněty dítě reagovalo. Teprve specializovaná vyšetření ukázala, že tu je problém. Jeho závažnost potvrdily další zkoušky,“ dodal Podracký.

Lidé se o děvčátko zajímali, našli se i zájemci o adopci

Smutná zpráva překvapila i radnici v Chebu. „Měli jsme na miminko spoustu ohlasů. Lidé se zajímali, jak se mu daří, diskutovali na veřejných sítích a především chtěli pomoci. Objevili se už i zájemci o adopci,“ potvrdila mluvčí města Simona Liptáková.

Čerstvě narozenou holčičku našli v chebském babyboxu 30. prosince. Byla asi dvě hodiny po porodu. Nevykoupaná s nepodvázaným pupečníkem, zabalená jen v dece, ale čilá. Vážila 2800 gramů a měřila 48 centimetrů.

O nálezu děvčátka informoval Ludvík Hess, který stojí za sítí speciálních schránek pro nechtěné děti v České republice. Ten také dívenku na počest chebského primáře Ondřeje Čapka „pracovně“ pojmenoval Ondřejka. Personál nemocnice však děvčátku začal říkat Lenka podle lékařky, která dítě poprvé ošetřila.

Na první dítě čekal chebský babybox čtyři roky

Lenka byla historicky prvním dítětem z chebského babyboxu. Na svoje první děťátko si počkal čtyři roky a deset dní. V rámci Karlovarského kraje je to podruhé, co někdo odložil dítě do babyboxu. Historický primát drží schránka v Sokolově.

Podle Hesse má Karlovarský kraj nejméně takto odložených dětí v rámci celé republiky. Případy nechtěných dětí se však v Chebu vyskytly už dříve. Známý je případ z července 2013, kdy zde byla v kontejneru na odpad nalezena živá novorozená holčička. V roce 2010 našli zdravotníci přímo na dětském oddělení chebské nemocnice jedenáctidenního chlapce.

Chebské děvčátko je celkově 130. děťátkem odloženým do babyboxu. V současné době už je takto odložených dětí 134. Posledním nalezeným děťátkem byla 13. února holčička v Karlových Varech. Dostala jméno Jana. Ve statistice vedou jasně dívky s počtem 78, zatímco odložených hochů bylo 56.

Schránky pro lidi v zoufalé situaci

Babyboxy v Česku fungují už deset let. Jsou klimatizované a vytápěné, je v nich stálá teplota. Zařízení na odložené dítě okamžitě upozorní zdravotnický personál, který se o novorozence postará. V Česku zatím funguje 68 těchto schránek, nejnovější je v Břeclavi, přičemž „bezdětných“ je 29.

K nejvytíženějším naopak patří ty ve velkých městech. Dvě desítky dětí lidé odložili v Praze Hloubětíně, 15 ve schránce u brněnské nemocnice Milosrdných bratří v Ostravě a Kladně to bylo shodně po 7 dětech. Lidé, kteří děti do babyboxů odkládají, mají zaručenou anonymitu. Podle zastánců schránek by jinak některé děti nemusely přežít.

„Je to taková pojistka pro ty, kteří už nevědí kudy kam. Aby neudělali věc, která se nedá vrátit,“ doplnil Hess, který dostal od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy.

Proti babyboxům se ale v roce 2011 postavil Výbor OSN pro práva dítěte, podle nějž odporují pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče. Odpůrci argumentují také tím, že podle policejních statistik nemělo zavedení babyboxů na vraždy novorozenců žádný vliv (o sporu zde).Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz