Sokolovská uhelná - lom Jiří

Sokolovská uhelná - lom Jiří | foto: Dan Materna, MAFRA

Sokolovská uhelná musí zeštíhlet. Nabízí dvanáct platů jako odchodné

  • 2
Sokolovská uhelná, největší firma v Karlovarském kraji, se začíná rychleji zbavovat nadbytečných zaměstnanců. Aby v budoucnu nesklouzla do ztráty, musí ušetřit. Lidem, kteří odejdou dobrovolně dohodou, nabízí odstupné 12 průměrných platů a tři tisíce korun navrch za každý odpracovaný rok.

Tento zvláštní sociální program vyhlásila Sokolovská uhelná minulý týden. Vedení těžařské firmy očekávalo, že nabídka vysokého ročního odstupného zláká do poloviny roku, kdy program skončí, asi 120 horníků. Hlavně těch, jimž zbývají dva tři roky do důchodu.

Program sociálního snižování počtu zaměstnanců SUAS

Zaměstnanci, kteří se přihlásí k odchodu, dostanou:

  • dvanáctinásobek průměrného výdělku plus 3 tisíce Kč za každý odpracovaný rok ve firmě (pro zaměstnance, kteří jsou v SUAS déle než 2 roky a do důchodu jim zbývá více než 1 rok)
  • pěti- až jedenáctinásobek průměrného výdělku plus 3 tisíce Kč za každý odpracovaný rok (pro zaměstnance, kteří jsou v SUAS déle než 2 roky a do důchodu jim zbývá 4 až 12 měsíců)

Nabídka platí do 30. 6. 2014. Nevztahuje se ty, kteří už důchodového věku dosáhli.

Počet zaměstnanců SUAS na konci loňského roku - 3800. Cíl pro rok konec roku 2014 - 3500.

Zájem je ale nečekaně už po prvních pár dnech ještě zhruba o třetinu vyšší. Firma zdůrazňuje, že ne všechny zájemce za výhodných podmínek pustí. Určitě ne ty, které potřebuje a nemá za ně odbornou náhradu.

Dosud Sokolovská uhelná využívala přirozeného odchodu zaměstnanců. To už ale přestalo stačit. Co se týče počtů, potřebuje se během letoška dostat z 3800 na 3500.

"Osobní náklady jsou příliš vysoké. Jen přirozenými odchody se nám nedaří popasovat se s propadem tržeb. Zatím jsme se chovali hodně sociálně a chceme se tak chovat i nadále. To je z programu vidět," řekl předseda představenstva Jiří Pöpperl.

Už několik let platí v SUAS stop stav pro přijímání nových lidí.

Odbory s dodatkem ke kolektivní smlouvě souhlasily. "Aby nemuselo docházet k propouštění. Program by měl zaujmout a také zaujal hlavně ty, kteří se blíží k důchodovému věku a měli by jinak odejít do penze v letech 2015 nebo 2016," uvedl předseda odborů v SUAS Jan Smolka.

V plánu jsou další úspory napříč firmou

Už teď si je jist, že akce zabrala a že snížení stavu zaměstnanců ekonomicky firmě pomůže. Mladších lidí se prý přihlásilo minimum.

"Měli by si rozmyslet, jestli chtějí dostat peníze, ale na druhou stranu zůstanou bez práce," varuje odborář. Kde se pokles zastaví, není jasné. Plán pro následující roky podle Smolky zatím neexistuje.

Šéf představenstva Pöpperl mluví i o dalších krocích, jež mají následovat.

"Uložili jsme všem pracovištím udělat optimalizaci. To znamená redukci napříč firmou. A opět tak, že lidem něco nabídneme, abychom se dostali na výrazně nižší číslo stavu zaměstnanosti," naznačil Pöpperl.

Skvělé časy pro Sokolovskou uhelnou skončily. Firma se potýká s klesajícími příjmy z prodeje elektřiny, kterou vyrábí ve své paroplynové elektrárně ve Vřesové. Výkupní ceny proudu na trhu dlouhodobě klesají.

Navíc musí draze nakupovat emisní povolenky za vypouštění skleníkových plynů a řešit složitou situaci v těžbě uhlí. Kvůli skluzu zeminy musela v podstatě utlumit provoz lomu Družba.

Firmě klesají zisky. V roce 2012 vydělala 903 milionů a bylo to poprvé od roku 2005, kdy čistý výdělek klesl pod jednu miliardu.

I tak těžaři patří k nejštědřejším zaměstnavatelům. Průměrný plat loni stoupl na 28 287 korun, a to bez mimořádných prémií. Jinak přesáhl 30 tisíc korun. I letos se Sokolovská uhelná chystá zvyšovat mzdy o 2 procenta.