Veverky se zásobily oříšky. Podle toho lze usoudit, že nás čeká tuhá zima.

Veverky se zásobily oříšky. Podle toho lze usoudit, že nás čeká tuhá zima. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Veverky mají zásoby oříšků, cibule zas tvrdou slupku. Zima bude tuhá

  • 34
Nadcházející zima bude v Karlovarském kraji sice tuhá, ale nikoliv stoletá. S myslivci se na tom shodl pozorovatel Českého hydrometeorologického ústavu Rudolf Kovařík. Také on vychází při předpovědi z chování zvěře v Krušných horách.

Místopředseda Okresního mysliveckého spolku Karlovy Vary Ladislav Cinegr má o letošní zimě jasno. Vychází totiž z dlouholetých mysliveckých pranostik, které napovídají, jestli vše zmrzne v přírodě na kost, anebo zimní měsíce přežijeme v relativním teplíčku.

"Letos podle chování přírody i zvěře vše nasvědčuje tomu, že by měla být tuhá zima. Signalizuje to velká úroda jeřabin. Příroda tak pro zvěř vytváří zásoby. Ve velkém se také urodily žaludy. Od září a října se myslivci setkávali se zabělenou zvěří, zejména spárkatou. I černá zvěř má nyní vysoké vrstvy běle, kterému laici říkají sádlo," uvedl Ladislav Cinegr.

Prognózám o tuhé zimě nahrává i chování zvěře při přikrmování od chvíle, kdy zemědělci sklidili letošní úrodu z polí. Zvěř má o obsah krmelců velký zájem.

O počasí kolují vtipy, Kovařík radí šamanovi

Ladislav Cinegr uznává zkušenosti dlouholetého pozorovatele počasí Rudolfa Kovaříka z Šindelové na Sokolovsku. Je rád, že se s Kovaříkem shoduje v předpovědi na pravděpodobný průběh letošní zimy. A úsměvem dává k lepšímu vtip.

"Indiáni přišli za svým šamanem a chtěli od něj vědět, jaká bude zima. Zaskočený šaman se zeptal, jestli nadělali dřevo. Když se dozvěděl, že ne, tak všechny vyhnal dělat zásoby. To se opakovalo dvakrát. Nakonec šaman zajel do Šindelové, aby zjistil, jaká bude zima. Dozvěděl se, že letos docela mírná. Jen Indiáni dělají dříví jako vzteklí," smál se Ladislav Cinegr.

Také Rudolf Kovařík odkazuje na chování zvěře. Na silnicích často dochází k střetům motoristů se zvěří, protože se zvěř stahuje do svých zimovišť v nížinách. Polohy kolem osmi set metrů pro ně nejsou vhodné. Stačí se jen podívat na jejich bohatou srst kolem krku nebo na divočáky a tukovou zásobu.

"Z toho všeho usuzuji, že nebude žádná stoletá zima, jak předpovídají různá média, která převzala neodborné informace z Německa. Ale klasická se vším všudy. Teplotně bude v normálu, srážky čekám bohatší," odhaduje Kovařík.

Do Vánoc by měla být podle šindelovského pozorovatele počasí zima v polohách nad 800 metrů stálejší. Sníh napadne a běžkařům a lyžařům vydrží, i když ne ve velikých vrstvách. Dostane se také do nižších poloh. Počítá se i s tradiční oblevou podle lidové pranostiky na Adama a Evu. Jestli ale sníh ve středních polohách roztaje, to je prý nyní těžko říci.

Pomocníkem při předpovědi počasí bývá fauna i flora

Pozorovatelé Českého hydrometeorologického ústavu mají k dispozici moderní techniku v meteobudce. Velká meteocentra disponují počítači na předpověď počasí. Ale mnohé lze vypozorovat i z chování zvířat.

Tuhá zima přijde, když jeleni šetří krokem a veverky mají velké zásoby oříšků. Předzvěstí tuhé zimy je i to, když se například sýkorky, kosi a další ptáci méně stahují k lidským sídlům. A další avízo třeskuté zimy? Cibule má silnější slupky. Zelí zase listy hodně na sobě, hlávka je pevná a není jako bláto.

"Jakmile by měl přijít tužší mráz, tak labutě a kachny odletí z parku v Nejdku nebo v Sokolově. Najdeme je přímo u hráze přehrad v místech, kde vytéká teplejší voda," popisuje své zkušenosti Rudolf Kovařík.

Za největšího spojence a současně i protivníka považuje krtka. Jakmile se totiž krtince objeví na louce zapadané sněhem, tak člověk může vzít jed na to, že do dvou dnů přijde obleva anebo sníh úplně zmizí.

Napoví i cibule, jen nesmí být z hypermarketu

Předpovídat se dá zima i podle cibule a česneku. Čím více má zaobalenější tvar, tím se dá čekat razantnější zima. Letos to vypadá na normál. Jen se nesmí jednat o cibuli z hypermarketu vypěstovanou v Itálii anebo čínský česnek. Na to se musí dát pozor.

Rudolf Kovařík si za svými předpověďmi, při kterých vychází z dlouholetých zkušeností i meteorologického pozorování, stojí. Jak s úsměvem říká, reklamací v krušnohorské oblasti, kde žije, bylo minimálně, úspěšnost ale klesá se vzdálenosti od Šindelové.

"Na počasí se ptají hlavně radnice v okolí, aby mohly obce dokončit rozdělané práce například při betonovaní. Vlekaři zase chtějí vědět, jestli mají zasněžovat," vzpomíná Rudolf Kovařík.

Mezi jeho "zákazníky" patří i lyžaři. Chtějí vědět, jestli mají při nadcházející dovolené vyjet na lyže na Bublavu, anebo kvůli jistotě raději do Alp.

Odměnou za vydařenu předpověď pak bývá čokoláda i láhve alkoholu od vděčných svatebčanů, kteří se přišli předem zeptat, jestli nezmoknou při obřadu pod širým nebem.

A nejcennější dar? Ten od vedení jednoho města z Karlovarského kraje, které dodělávalo zimní stadion a potřebovalo proto spolehlivou předpověď. Spokojený starosta věnoval Rudolfu Kovaříkovi za odměnu hodinky.