Správa karlovarských kolonád na doporučení statika omezila na konci prosince přístup k Vřídlu. Turisté mohli pouze k zábranám.

Správa karlovarských kolonád na doporučení statika omezila na konci prosince přístup k Vřídlu. Turisté mohli pouze k zábranám. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Začíná odstávka Vřídla. Statikům napoví, co čeká karlovarskou kolonádu

  • 1
Statici a hydrogeologické vrty budou rozhodovat o dalším osudu Vřídelní kolonády, kde v pondělí začíná pravidelná zimní odstávka. Lázeňská stavba potřebuje opravu, která nebude jednoduchá ani levná. Ve hře je i její zbourání.

O jednu ze svých atrakcí přijdou na čas Karlovy Vary. V pondělí začíná tradiční zimní odstávka Vřídelní kolonády, během které odborníci zkontrolují technologie a udělají údržbu nejteplejšího a také nejznámějšího pramene lázeňského města.

Odstávka potrvá do 14. února a letos bude o něco mimořádnější než v předchozích letech. Kolonáda totiž není v nejlepší kondici, takže se ke slovu dostane i statik.

„Máme naplánovanou schůzku, která se uskuteční 25. ledna. Se všemi se sejdeme, abychom zjistili, jaká je situace. Pak řekneme, co se bude dít,“ uvedl primátorův náměstek Čestmír Bruštík, který se stará o investice.

Kolonáda potřebuje opravu zejména v místě, kde tryská Vřídlo. Kvůli špatnému technickému stavu se už několik týdnů lidé nedostanou k samotnému vývěru. Omezení přístupu doporučil statik jako preventivní opatření.

Kvůli opravě by bylo nutné stěhovat zázemí kolonády

Aby mohla nechat radnice stropní konstrukci kolonády opravit, musí se přestěhovat technologie, které se pod Vřídlem nacházejí. Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád jim našla jiné místo. Zda je vhodné, mají v nejbližší době ukázat měření z průzkumných hydrogeologických vrtů, které vznikly v prosinci.

Celá oblast je velmi citlivá a nevhodný zásah by podle radních mohl způsobit divoké vývěry Vřídla. „Vřídlovcová deska dosahuje různé tloušťky a směrem k divadlu se ztenčuje. Jakékoli zásahy do desky jsou nebezpečné kvůli tomu, že nikdy přesně nezmapujeme, kudy půjdou možné vývěry nahoru,“ popsal primátorův náměstek pro památkovou péči Jiří Klsák.

Upozornil přitom, že v minulosti způsobovaly nekontrolované vývěry Vřídla výbuchy, což patřilo k významným karlovarským katastrofám, a to stejně jako povodně a požáry. „Nyní taková věc nehrozí, od 19. století je to pod kontrolou,“ doplnil náměstek.

Radní očekávají, že se náklady na opravy kolonády vyšplhají na desítky milionů korun. K rekonstrukci by přitom mělo dojít ještě letos. Podle primátora Petra Kulhánka vše závisí na závěrech statických posudků, naléhavosti a finančních možnostech města. „Je možné, že oprava půjde i po etapách,“ uvedl.

Patrioti chtějí návrat klasiky

Rekonstrukce železobetonové kolonády vyvolává už nějaký čas diskuze karlovarských patriotů. Na sociálních sítích vznikla iniciativa, která vytvořila petici požadující zbourání stávající kolonády.

Členové iniciativy by místo ní chtěli repliku litinového díla Fellnera a Helmera z roku 1878. Argumentují tím, že oprava nynější budovy bude stát Karlovy Vary miliony a vzhledem k patnáctileté životnosti nedává smysl dále ji udržovat.

„Nikdy s městem nesrostla, absolutně se do ‚šlehačkových‘ Karlových Varů nehodí, hyzdí nejdůležitější místo krásných lázní a rozhodně nepřispívá k pěknému dojmu z lázeňského města,“ tvrdí v petici.

V současné době je pod její internetovou podobou na osm stovek podpisů. Názory vedení města na zbourání kolonády se různí, nicméně nakloněny mu jsou kluby ANO a ČSSD, které už o věci jednaly.

Podle primátorova náměstka pro oblast majetku Michala Riška se sociální demokraté kloní k pořízení repliky, členové hnutí ANO by rádi na novou kolonádu vypsali architektonickou soutěž.