Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zloději ukradli kabel z železničního tunelu a vyřadili signalizaci

  14:41aktualizováno  14:41
Karlovarští policisté vyšetřují krádež přibližně padesáti metrů kabelu, který v pátek odpoledne ukradla čtveřice zlodějů z železničního tunelu mezi čtvrtí Drahovice a Bohatice. Dva muži a dvě ženy tím zkomplikovali provoz na trati mezi horním a dolním vlakovým nádražím.
Zloději také poškodili kabel indikující, jestli je na trati vlak. Správě železniční dopravní cesty způsobili škodu přibližně 10 tisíc korun. Ilustrační snímek

Zloději také poškodili kabel indikující, jestli je na trati vlak. Správě železniční dopravní cesty způsobili škodu přibližně 10 tisíc korun. Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Vyřadili z provozu signalizační zařízení informující strojvedoucího, zda musí zastavit u vjezdového návěstidla, nebo může pokračovat v jízdě," upřesnila policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Kromě toho také poškodili kabel indikující obsazení trati v úseku mezi uvedenými stanicemi. Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) způsobili zloději škodu přibližně 10 tisíc korun.

Oběma ženám ve věku 21 a 23 let a mladšímu z mužů ve věku 26 let už kriminalisté sdělili podezření z krádeže a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti.

Ze stejných činů se bude zpovídat také čtvrtý pachatel, kterým je jednatřicetiletý muž. Ten má na svém kontě i další krádeže s celkovou škodou přesahující 58 tisíc korun. Kradl i přesto, že už ho soud letos odsoudil k podmíněnému trestu odnětí svobody. "V případě prokázání viny hrozí některým z nich až tříletý trest odnětí svobody," uvedla Týřová.

Zloději se podle SŽDC začínají více organizovat

Čtveřice kabel ukradla ze žlabu v tunelu. K přímému ohrožení bezpečnosti provozu podle Jakuba Ptačinského ze SŽDC nedošlo. Vlaky nicméně v takové situaci až do opravy jezdí v provizorním režimu.

Podobných krádeží nadále přibývá. "Pomohlo by nám, kdyby v těchto případech začaly padat exemplární tresty například za obecné ohrožení nebo podobné skutky, aby se to eliminovalo," konstatoval Ptačinský.

Ročně zloději na českých tratích ukradnou materiál v hodnotě přibližně 30 milionů korun. Nejvíce krádeží eviduje SŽDC v Praze a Ostravě, nejméně v Jihočeském kraji. Zloději se začínají více organizovat a zaměřují se hlavně na kabely, obslužná lanka nebo transformátorové cívky. "Poslední dobou přibývá také krádeží chladicího oleje z trafostanic."

SŽDC proto minulý rok vydala speciální katalog s drážními součástkami, který poskytla policii, provozovatelům sběren a výtisk dostanou také obecní úřady. "Zatím to bohužel valný efekt nemá. Předpokládá to totiž, že na druhé straně bude vůbec existovat chuť tento materiál v případě pochybností nevykoupit," poznamenal Ptačinský.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Najdete na iDNES.cz