Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žloutenka na Chebsku znovu udeřila. Nákaza komplikuje provoz školek

  14:23aktualizováno  14:23
Na Chebsku se opět objevila hepatitida typu A, které se mezi lidmi také říká nemoc špinavých rukou či žloutenka. Po relativním zklidnění v minulých týdnech zaznamenali hygienici nové případy. Onemocnění zkomplikovalo i prázdninový režim v chebských mateřských školách
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Pavel WellnerMAFRA

V okrese Cheb hygienici v tomto týdnu zaznamenali třináct nových případů. Jedná se o příbuzné v rámci širší rodiny, kteří se hodně scházejí a společně se stravují. Kromě dospělých onemocněly i děti školního a předškolního věku.

„Všichni nemocní jsou izolováni na infekčním oddělení, kontaktům byly stanoveny lékařské dohledy, v předškolním i školních zařízeních byla stanovena opatření zamezující šíření nemoci,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje Martina Prokopová.

Ta potvrdila, že nákaza v Chebu má přímou souvislost s epidemií v bývalém klášteře milosrdných sester na chebském sídlišti Spáleniště. Tady se scházejí lidé bez domova a drogově závislí.

Kromě toho se v tomto týdnu vyskytly v kraji další dva nové případy žloutenky. Jeden na Sokolovsku, který s epidemií v klášteře nesouvisí, a jeden na Karlovarsku. Ten naopak souvislost s Chebem má.

Podle mluvčího Karlovarské krajské nemocnice Vladislava Podrackého je v současnosti na tamním infekčním oddělení hospitalizováno třiadvacet nemocných.

„Epidemie onemocnění hepatitidou A má svůj vývoj. Vše je o důkladném mytí rukou po použití toalet, a zejména před jídlem i po návratu z venku,“ přiblížila Prokopová důvod, proč v Chebu počet nemocných stoupl.

„Stačí teplá voda, mýdlo a ručník, nejlépe jednorázový. V této době, kdy je zvýšený výskyt žloutenky, není od věci mít v kabelce například dezinfekční přípravek a před jídlem si vydezinfikovat ruce,“ doplnila.

Nákaza překazila prázdninové plány chebských školek

Onemocnění zkomplikovalo i prázdninový režim v chebských mateřských školách. Vzhledem k tomu, že se v Mateřské škole na Malém náměstí objevila žloutenka, škola nebude moci přijmout děti z jiných zařízení, která mají být o prázdninách uzavřena.

„Školka Malé náměstí na Zlatém vrchu měla v červenci převzít péči o 22 dětí ze školky Komenského. Rozhodnutím hygienické stanice to ale není možné,“ vysvětlila mluvčí města Simona Liptáková a doplnila, že pro rodiče dětí ze školky Komenského se podařilo zajistit místa ve školkách v ulicích Osvobození a Bezručova.

Kromě toho hygienici nařídili uzavřít pro veřejnost i dětské hřiště, které je součástí areálu školky na Zlatém vrchu. To v odpoledních hodinách využívaly maminky s dětmi z okolí.

Nemoc propukla v bývalém klášteře

Od září hepatitidou typu A onemocnělo v kraji v rámci epidemie Klášter 126 lidí, z toho 95 v okrese Cheb, 18 na Sokolovsku a 13 na Karlovarsku. Celkem 62 postižených, tedy rovná polovina, spadá do skupiny drogově závislých a osob bez přístřeší. Téměř 60 procent nemocných jsou muži.

V době, kdy byl výskyt žloutenky na Chebsku alarmující, doporučovali hygienici řadu opatření. Jedním z nich bylo například i zamykání veřejných toalet v chebských supermarketech s tím, že klíč byl k dispozici na požádání v informacích.

Součástí opatření byl i zvýšený úklid toalet a jejich pravidelná dezinfekce. Podobná opatření se zatím na Sokolovsku a Karlovarsku nechystají.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Opilý řidič zapadl dvakrát, na auto si bez dovolení půjčil bagr

Místo dopravní nehody, kde řidič zapadl s osobákem a později i s bagrem.

Hned dvakrát zapadl opilý řidič, který nezvládl jízdu na silnici u Bochova na Karlovarsku. Poprvé se svým autem,...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

V karlovarské lékárně míchají konopné tablety, nejsou ale pro každého

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice může zpracovávat léčebné konopí. Na...

Lékárna Karlovarské krajské nemocnice jako jediná ve Varech může od letošního roku zpracovávat léčebné konopí. Poté, co...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz