Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Žluté týdny

Epidemie žloutenky na Chebsku trvá. Nemoc se rozšířila i na Sokolovsko

  • 4
Virová hepatitida, s níž mají problémy na Chebsku, se šíří i na Sokolovsko. Hygienici zde zachytili tři případy onemocnění, kterému se lidově říká žloutenka. Všechny mají s epidemií na Chebsku přímou souvislost.

„Jeden nemocný patří do okruhu lidí s drogovou závislostí, dva jsme zaznamenali v běžné populaci,“ potvrdila Martina Prokopová z Krajské hygienické stanice Karlovy Vary s tím, že na rozdíl od Chebu zde hygienici zatím žádný zvláštní režim nenařídili.

„Situaci pečlivě sledujeme. Zajistili jsme protiepidemická opatření,“ ujistila Prokopová. Hygienici nyní vyhledávají a testují všechny, kteří s nakaženými přišli v poslední době do styku. Celkem na Chebsku a Sokolovsku onemocnělo od září loňského roku už 65 lidí.

V souvislosti s epidemií platil zvláštní režim na čtyřech chebských školách. Ten však už hygienici zrušili. „V průběhu inkubační doby, která je u této nemoci padesát dnů, se na školách nové případy neobjevily,“ zdůvodnila rozhodnutí Prokopová.

Žloutenku zavlekli bezdomovci na toalety obchodních center

Zvláštní režim a zvýšený dohled však stále platí na toaletách obchodních center, v azylovém domě Betlém, jeho noclehárně a denním centru. Právě na toalety chebských obchodních domů nakažlivou chorobu zavlekli bezdomovci a narkomani, kteří se tam chodili umývat (více čtěte zde).

Jak řekl chebský starosta Petr Navrátil, strážníci stále kontrolují bývalý klášter milosrdných sester na sídlišti Spáleniště, odkud se žloutenka do Chebu rozšířila, i další riziková místa. „Zatím se nedá mluvit o tom, že bychom epidemii zcela zvládli. To bude ve chvíli, kdy uplyne sto dní bez nového případu,“ uvedl.

Virus hepatitidy typu A je velmi odolný a mimo organismus člověka může přežívat i několik týdnů. Nemocní se léčí na infekčním oddělení nemocnice a čeká je navíc tvrdý dietní režim. Podle odborníků by po dvoutýdenní léčbě neměli být pro své okolí zdrojem infekce.

„Abychom měli jistotu a potvrdili nebo vyloučili souvislost mezi nemocnými, u vybraných pacientů jsme znovu odebrali vzorky,“ doplnila Prokopová. Podle jejích slov je nejdůležitějším preventivním opatřením dodržování základních zásad osobní hygieny, mytí rukou po každém použití toalety a vždy před jídlem.