Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Žluté týdny

Žloutenku se v Karlovarském kraji nedaří zastavit, přibývají další nemocní

  • 0
Žloutenka typu A dál řádí v Karlovarském kraji. Jen od března onemocnělo dalších více než dvacet lidí. Po vyvolání onemocněním bezdomovců v chebském klášteře milosrdných sester propukla nemoc špinavých rukou i mezi školáky a jejich rodinnými příslušníky.

Nedostatečné provádění hygieny rukou. To je podle hygieniků jeden z hlavních bodů, proč žloutenka ani po roce a půl od zahájení epidemie Klaster neskončila.

„Pokud budou všichni lidé dodržovat zásady osobní hygieny, nebudou využívat společné nádoby k pití a jídlu, ukusovat společně svačinu, společně kouřit cigarety a užívat drogy a dělat společně podobné činnosti, bude výskyt virové hepatitidy typu A zažehnán,“ věří ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Martina Prokopová.

V kraji už onemocnělo přes tři sta lidí

Od září 2014 k dnešnímu dni onemocnělo v Karlovarském kraji celkem 339 lidí, a to 149 z okresu Cheb, 74 z okresu Sokolov a 116 z okresu Karlovy Vary. Nemoc se dostala i do základních škol v celém regionu. Žáci ze škol v Nové Roli, Kraslicích či Chodově tak byli po padesát dní pod drobnohledem hygieniků.

„Děti se například při tělocviku musely hodně šetřit, v jídelně byl pro jejich třídu speciálně vyčleněný stůl a jejich nádobí podléhalo speciálnímu dezinfekčnímu mytí. Výuka ale probíhá standardně, a žáci tak nejsou se studiem pozadu,“ popsal speciální opatření na kraslické škole její ředitel Zdeněk Pečenka.

Ani s příchodem letních prázdnin by podle hygieniků nemusela být situace klidnější. „Nepředpokládáme, že by letní prázdniny nějak dramaticky změnily vývoj výskytu virové hepatitidy typu A. Sice bude přerušen kontakt mezi dětmi ve školách, ale ty se budou potkávat na dětských táborech,“ vysvětlila Prokopová.

Hygienici doporučují očkování

Situace se podle ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice zklidnila, přesto však není situace okolo Klasteru zcela zažehnána.

„Epidemii lze považovat za ukončenou, až pokud se neobjeví žádný nový případ během padesátidenní inkubační doby. Poslední aktivně vyhledaný případ byl laboratorně potvrzen koncem dubna letošního roku,“ dodala Prokopová.

Další možnou prevencí je očkování proti žloutence typu A, které po podání dvou dávek dlouhodobě chrání před nákazou. Očkování se lze podrobit u ošetřujícího lékaře či v očkovacích centrech Karlovarského kraje na vlastní žádost.