Proti žloutence se lidé mohou nechat očkovat. Ilustrační snímek

Proti žloutence se lidé mohou nechat očkovat. Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Žloutenku v Karlovarském kraji mělo už přes tři sta lidí, nemoc neustupuje

  • 4
Žloutenka v Karlovarském kraji řádí dál. Po rozruchu vyvolaném onemocněním bezdomovců v chebském klášteře milosrdných sester nemoc dolehla i na školy v kraji a stále se ji nedaří zastavit. Od začátku epidemie se nakazilo už přes 320 lidí.

V současné době jsou dvě školy pod drobnohledem hygieniků a platí v nich protiepidemická opatření.

Žloutenka se objevila i na střední, základní a mateřské škole v Kraslicích, kde je nutné dodržovat pravidla stanovená pracovníky Krajské hygienické stanice. Důvodem bylo onemocnění tří dětí.

„Museli jsme přijmout zvláštní opatření a především zvýšit dezinfekci. Děti se například při tělocviku musely hodně šetřit, v jídelně byl pro jejich třídu speciálně vyčleněný stůl a jejich nádobí podléhalo speciálnímu dezinfekčnímu mytí. Výuka ale probíhá standardně, a žáci tak nejsou se studiem pozadu,“ popsal situaci na škole její ředitel Zdeněk Pečenka.

Společně s kolegy s nadějí vyhlížel k datu 7. března. Těšil se, že po 50 dnech skončí přísnější režim.

Problémy se žloutenkou zaznamenala i 2. základní škola v Chodově, a to u žáka deváté třídy. „Opatření nenaruší ani případné přijímací zkoušky, které se uskuteční v dubnu,“ ubezpečil rodiče žáků už dříve ředitel školy Milan Kovařík.

Zde už sice nemoc odezněla, ale nemoc se objevila na další škole ve městě, a to v Nejdecké ulici, kde budou stanovená opatření trvat do konce března.

Infikovaných jsou už přes tři stovky

Od září 2014 onemocnělo v Karlovarském kraji už přes 320 lidí žloutenkou typu A. Takzvaná nemoc špinavých rukou souvisí zejména s nedostatečně prováděnou hygienou.

„Virus hepatitidy typu A vylučuje nemocný člověk stolicí a vstupní branou nákazy je zažívací trakt. Tento virus je velmi odolný vůči vlivům zevního prostředí, přežívá týdny při pokojové teplotě, léta ve zmrazeném stavu,“ přiblížila onemocnění ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Martina Prokopová.

Nákaza se šíří přímým kontaktem s nemocným člověkem, kontaminovanýma rukama nebo nepřímo kontaminovanou vodou, potravinami, předměty, vzácně i krví.

„Proto připomínáme, že nejdůležitějším preventivním opatřením je dodržování základních zásad osobní hygieny, a to mytí rukou po použití WC, vždy před konzumací stravy a po příchodu z venku. Apelujeme i na rodiče, aby věnovali zvýšenou pozornost hygieně rukou u svých dětí,“ zdůraznila Prokopová.

V současné době jsou protiepidemická opatření stanovena na dvou základních školách, v jedné školní jídelně, na jedné ubytovně, v jednom stravovacím provozu a ve čtyřech pracovištích. A další podezření hygienici nyní prošetřují.

O rozsáhlých opatřeních jsou kromě rodičů dětí informováni i starostové dotčených měst a obcí. Případy virové hepatitidy typu A řeší i sousední Ústecký kraj.