Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Pavel Wellner, MAFRA

Žloutenkou se v Karlovarském kraji nakazilo už přes dvě stě lidí

  • 3
Nakažených žloutenkou typu A v Karlovarském kraji stále přibývá. Počet lidí, kteří takto v posledním roce onemocněli, už překročil hranici dvou set. Ke 183 nakaženým pacientům při epidemii nazvané Klaster přibylo v tomto roce dalších 22.

Nákaza se nedotkla jen samotných nemocných. Stačilo jen podezření a třináctiletá Pavlína Hasilová z Karlových Varů strávila celé prázdniny v karanténě. To pro ni znamenalo skoro dvouměsíční hraní na zahradě a jen s podobně „postiženými“ kamarádkami.

„Den před odjezdem na Slovensko nám přišel dopis s modrým pruhem, který nám oznámil, že je dcera v karanténě,“ řekla její matka Dagmar Hasilová. Malá Pavlína tak musela zůstat doma. „Takové prázdniny už nikdy nechci zažít,“ poznamenala.

V karanténě strávila dlouhých padesát dnů. „Dceru jsem už nechala proti žloutence naočkovat,“ dodala její maminka. Té se navíc povedlo v její škole dostat výjimku, a tak nastoupila o týden později než její spolužáci. „Na týden tak dívka ještě jela k babičce,“ poznamenala Dagmar Hasilová.

Konec potíží není na obzoru, hlásí hygienici

Podle hygieniků se navíc nedá předpokládat, že by epidemie rychle skončila.

„Vzhledem k tomu, že od 47. kalendářního týdne 2014 jsou dosud hlášeny každý týden nové případy onemocnění, nelze v tuto chvíli předpokládat ukončení epidemie. Epidemii lze považovat za ukončenou až po uplynutí padesátidenní inkubační doby, kdy se neobjeví žádný další případ onemocnění virovou hepatitidou typu A,“ vysvětlila Martina Prokopová z krajské hygienické stanice.

Žloutenka typu A

nemoc špinavých rukou

Inkubační doba je až 50 dnů. První příznaky onemocnění mohou připomínat chřipku. Patří k nim bolest hlavy, horečka, nevolnost. Lze pozorovat žluté zbarvení kůže a očního bělma.

K projevům nemoci patří tmavá moč a světlá stolice. V riziku jsou osoby žijící v okolí nemocného.

V domácnosti lze virus spolehlivě zničit dezinfekčními přípravky s obsahem chloru, kyseliny peroctové nebo s vyšší koncentrací alkoholu.

Prevence: dodržování základních zásad osobní hygieny, mytí rukou po použití WC a vždy před jídlem. Důležité je i mytí ovoce a zeleniny.

Dvaadvacet lidí, kteří onemocněli žloutenkou letos, už ale nepatří do skupiny těch, kteří se nakazili při epidemii Klaster, jež se šířila hlavně na Chebsku.
Novým trendem z posledních měsíců je i zvýšený počet onemocnění mezi dětmi v předškolním a školním věku.

„Je však nutné konstatovat, že žádné z dětí zatím neonemocnělo kontaktem s nemocným v předškolním ani školním kolektivu. Vždy onemocnělo po kontaktu s nemocným v rodině. Nelze však vyloučit, že nový školní rok ovlivní epidemiologickou situaci ve výskytu virové hepatitidy typu A,“ řekla Prokopová.

Ta apeluje především na to, aby lidé důsledně dodržovali a dbali hygieny. „Základem prevence je hygiena rukou, a to po použití toalety a zejména před konzumací stravy,“ zdůrazňuje Prokopová.

Ty, kdo se rozhodnou nechat se proti virové hepatitidě typu A očkovat, čeká podání dvou dávek dlouhodobě chránících před nákazou. Očkování se lze podrobit u ošetřujícího lékaře či v očkovacích centrech Karlovarského kraje na vlastní žádost, za úhradu. Částka za očkování začíná na 1 100 korunách.