Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Změna jednacího řádu rady nechá karlovarské zastupitele čekat za dveřmi

  • 3
Od devadesátých let mohou karlovarští zastupitelé navštěvovat jednání městské rady. Nyní se ale může stát, že občas budou muset čekat za dveřmi. Radní totiž navrhují změnu jednacího řádu, podle které by zastupitelé nesměli dovnitř, pokud bude rada zároveň valnou hromadou městských společností a zazní na ní osobní či obchodní věci.

Podle vedení radnice je důvodem to, aby zastupitelé nevynášeli citlivé informace.

„Týká se to zejména osobních údajů, které jsou chráněny zákonem a týká se to mezd zaměstnanců - to jsou dvě zásadní kategorie osobních dat. Pak jsou to obchodní informace třeba z uzavřených smluv, kde únik informací může znamenat i žalobu podanou smluvní stranou, která by tím mohla být poškozena,“ vysvětlil primátor Petr Kulhánek (Karlovarská občanská alternativa). Stojí si za tím, že nejde o žádný diskriminační prvek.

Se změnou přišlo vedení magistrátu poté, co před Vánocemi slušně vykázalo z 35. jednání opozičního zastupitele Otmara Homolku (O co jim jde?!) a Zdeňka Musila (KSČM). O tom, proč museli místnost opustit, debatovali s radními na posledním loňském zastupitelstvu. Primátor přitom nevyloučil, že se situace nebude v budoucnu opakovat. Zastupitelé s tím ovšem nesouhlasí.

„Na zmíněné radě se žádné citlivé, tajné či důvěrné informace ani osobní údaje neprojednávaly. Je to patrné ze zápisu z valné hromady a mohou to potvrdit i přímí účastníci jednání. Jednalo se o hospodaření v KV Areně a všechny materiály měli členové rady k dispozici již před radou. Jen se to vzalo na vědomí,“ uvedl Otmar Homolka.

Zastupitel považuje postup města za absurdní

Kroky města považuje za absurdní a těžko pochopitelné. „Buď nechtějí, aby jim bylo vidět do karet, což by bylo nezákonné, nebo si zvyšují ego perzekucí opozice, což by bylo hloupé,“ podotkl.

Z novinky není nadšený ani Zdeněk Musil, který je městským zastupitelem od roku 1990. „Od doby, kdy byla tato věc zavedená, ji nikdo nenarušil. Byla by škoda, aby skončila. Tak tajné údaje tam zase nejsou, a když je někdo bude chtít vynést, vynese je jinými způsoby, to je můj názor,“ řekl.

Podle primátorova náměstka pro oblast majetku Michala Riška (ČSSD) je poněkud problematické, že zastupitelé mohou radu navštěvovat bez toho, aniž by se ohlásili. Není ani vedený záznam, při jakých bodech byli přítomni a kdy jednání opustili.

„Kdyby došlo k úniku nějakých informací, tak my ani zpětně nedohledáme, kdo případně informace nějakým způsobem zneužil,“ uvedl. Zastupitelům tak navrhuje řešení, aby si sami informace od společností vyžádali. „Každý zastupitel si může v každé společnosti informace opatřit na své jméno a dostane je,“ řekl.

Zdeněk Musil o tom ale pochybuje. Navíc upozorňuje, že materiály se na jednání rady dostávají v písemné podobě, díky čemuž by už nebylo dál co řešit.

Změnou jednacího řádu se v současné době zabývá právní odbor karlovarské radnice, podle primátora připadá v úvahu i to, že věc nakonec dostane k posouzení ministerstvo vnitra. Rady volně přístupné zastupitelům vůbec nejsou v kraji samozřejmostí a každé město má svůj vlastní osvědčený způsob.

Například v Chebu se řídí tím, že jsou ze zákona neveřejné a přijít na ně mohou pouze lidé, které si radní sami přizvou. Starosta Petr Navrátil (ČSSD) to považuje za správné a zatím se nesetkal s požadavkem, aby se zaběhnutá praxe měnila.