Valdštejnova ulice, v úseku Májová - Evropská zřejmě vznikne modrá zóna pro

Valdštejnova ulice, v úseku Májová - Evropská zřejmě vznikne modrá zóna pro rezidentní parkování. (22. 3. 2012) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lidé v Chebu se bouří proti rozšíření placených parkovacích zón

  • 6
Plánované změny parkování v Chebu vyvolaly velkou vlnu nevole, lidé sepsali petici. Vedení města počítá s rozšířením zón, v nichž budou moci parkovat pouze místní obyvatelé nebo podnikatelé. Ovšem za poplatek, a to se lidem nelíbí.

"Je to diskriminace obyvatel starého města," rozčilovala se starší žena na veřejném projednávání změn v parkování, které by v Chebu měly nastat od září.

Radnice plánuje asi tři desítky nových parkovacích automatů a také více modrých zón vyhrazených jen pro držitele rezidentních a abonentních karet.

Oblasti placeného stání - Cheb od 1. 1. 2012

"Nově se parkovací automaty objeví na starém městě, a to mezi Kasárním náměstím a Májovou ulicí. Dále například v ulicích Valdštejnově, Mánesově, 26. dubna, Kubelíkově, Březinově, Šlikově, Sládkově, Komenského, Obrněné brigády, Májové," uvedla mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.

Rozhořčených lidí přišlo na setkání se zástupci města víc. "Jak to mám udělat, když povezu dítě do školy?" ptala se mladá maminka.

Starosta Pavel Vanoušek podporovaný místostarostou Vladimírem Hartmannem a také vedoucím oddělení silniční dopravy a silničního hospodářství Martinem Černíkem se pokoušeli vysvětlit, že zpoplatnění přinese lidem v centru lepší možnost zaparkovat.

Placené parkování v Chebu

Roční abonentní parkovací karta pro podnikatele stojí pět tisíc korun za první vozidlo a osm tisíc za každé další. Za rezidentní kartu, určenou pro obyvatele Chebu, pak lidé zaplatí u prvního vozu 1200 korun, za každé další pak 2400 korun.

Tyto karty ale platí pouze v lokalitě, kde lidé bydlí nebo podnikají. Možnost odstavení auta na kterémkoliv placeném parkovišti bude stát deset tisíc ročně.

Řemeslníci si budou moci pořídit krátkodobou parkovací kartu. Na deset hodin za 60 korun, na týden za 250 korun. Podmínkou ale je, že podnikatelé předloží objednávku nebo smlouvu.

Interaktivní mapu s chystanými změnami najdou lidé na internetových stránkách města.

To ale Chebany příliš nepřesvědčilo. Nejčastěji se ptali, jestli bude dost rezidentních karet pro všechny. Nebo také, jestli bude mít městská policie dost sil na to, aby všechny modré zóny zkontrolovala.

"Se sousedy z okolních domů jsme založili petiční výbor, petiční archy jsou v kadeřnictví, trafice a v dalších podnicích. Chceme úplné zrušení změn v parkování. Nechceme být trestaní za to, že bydlíme v centru Chebu, když se na sídlištích parkoviště rozšiřují," řekl Otto Friedrich, který bydlí v Růžové ulici. Tam by od září měla vzniknout další modrá zóna.

Podle Vladimíra Hartmanna nejsou všechny změny definitivní. Pokud bude v některé z ulic zájem o více karet, než kolik je tam k dispozici míst, nevyloučil, že se modrá zóna rozšíří i do okolních ulic.

"Klidně zaplatím, ale chci mít jistotu, že u domu zaparkuji a nebudu muset tahat těžké nákupy přes dvě ulice," reagovala mladá žena.
 
Další modré zóny, celkem jich má být devět, mají podle Černíka od září vzniknout například v okolí divadla nebo u Chebského hradu. Od ledna si na placené parkování musejí zvykat lidé ve Školní, Jateční či Valdštejnově ulici.

Změna je patrná na první pohled ve Školní ulici, kde vloni bylo možné zaparkovat jen s velkou dávkou štěstí. Teď je poloprázdná.