Výstava Zmizelé Sudety na fotografiích představuje změny českého pohraničí.

Výstava Zmizelé Sudety na fotografiích představuje změny českého pohraničí. | foto: Archiv výstavy

Výstava Zmizelé Sudety staví na snímcích minulost vedle přítomnosti

  • 0
Unikátní výstava dvoufotografií putuje Českou republikou. Ukazuje minulost a současnost českého pohraničí - bývalých Sudet. K vidění je o víkendech v kostele v Paliči na Chebsku.

Zažloutlá fotografie zachycuje rozlehlý statek ve Stebnici. Na vedlejším snímku, který vznikl na stejném místě o sto let později, je jen kopřivami a býlím zarostlá louka. To je historie a dnešek jedné z vesnic patřících do bývalých Sudet. 

Přitom ještě krátce po válce patřilo české pohraničí k hojně zalidněným oblastem. S odsunem německého obyvatelstva se všechno změnilo. Pryč jsou domy, statky, kvetoucí vesnice i městské čtvrti. 

Putovní výstava Zmizelé Sudety, kterou  hostí zchátralý kostel v Paliči, staví vedle sebe minulost se současností českého příhraničí. Spojením dobových materiálů a snímků, které vznikly na přelomu milénia, dokumentuje, a hlavně připomíná lidem pohromu, ze které se region dosud nevzpamatoval. 

„Výstava měla svou první vernisáž v prosinci 2002 v Praze. Od té doby putuje po Česku, Německu a Polsku. Na unikátních dvojfotografiích ukazuje nejvýraznější proměny krajiny v pohraničí, a zejména těžko nahraditelné kulturní ztráty v důsledku poválečného vysídlení původních obyvatel,“ uvádí jeden z organizátorů výstavy, Jiří Maliňak ze spolku Život na Dyleň. 

„Snímky, které jsou v některých případech staré i více než sto let, stojí v kontrastu se současnými fotografiemi. Ty vytvořil fotograf Petr Mikšíček, který pěšky obešel celou oblast, aby našel místa, odkud tehdejší fotograf lokalitu zachytil. Pak ze stejného místa zdokumentoval její současnou tvář.“

Lidé objevují historii svých vesnic

Velká část výstavy je věnována oblasti kolem Lipové a Dolního Žandova na Chebsku a už první ohlasy ukazují, že má smysl. Podnítila lidi, kteří tu žijí, k zamyšlení a k diskuzi. 

Mnozí z nich na historických fotografiích nepoznávají místa, kde vyrostli. Mnoho z nich ani nevědělo, že řada vesniček, kde dnes lišky dávají dobrou noc, má svou někdy i velmi bohatou historii. 

„V minulosti žilo v Paliči šestnáct stovek obyvatel. Nyní jich tu je sto padesát. Němým svědkem úpadku může být například zdejší kostel sv. Anny. Když jej tehdejší vládnoucí garnitura přebírala, byl nádherný. Udržovaný a kompletně vybavený. Jenže je problém, že lidé si to už nepamatují. Dnes je to pro ně ruina, do které teče. Ale i jemu se blýská na lepší časy. Objekt přešel do soukromých rukou a majitelé začali s jeho opravou,“ vysvětluje Maliňak.

Výstavu zapůjčil spolek Antikomplex, který se již od roku 1998 zabývá německými dějinami v českých zemích. Na výstavě bude možné objednat knihu Zmizelé Sudety, která vznikla přímo k výstavě. V současnosti je vyprodaná. 

„Dotisk bychom mohli mít k dispozici přibližně za měsíc. Kromě toho zde zájemcům nabídneme publikaci nazvanou Sudetské příběhy a knihu Zůstali tu s námi. Obě jsou nabité vzpomínkami pamětníků,“ doplňuje Maliňak.

Výstavu Zmizelé Sudety je možné v paličském kostele sv. Anny navštívit o víkendech vždy od 10 do 12 a od 14 do 16 hodin, ve všední dny po předchozí domluvě, a to až do 5. září.