Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Běžkaři se už v Krušných horách neztratí. Turisté jim značí trasy

  8:44aktualizováno  8:44
Bezpečnější lyžování čeká běžkaře v Krušných horách. Pokud krajští zastupitelé dovolí, členové Klubu českých turistů dostanou 275 tisíc na druhou fázi značení běžkařských tras. Zhotoví ho sice až v létě, lidé se v horách ale budou lépe orientovat už tuto zimu. První etapa značení je totiž hotová.

Lidé na běžkách už v Krušných horách díky Klubu českých turistů nezabloudí. | foto: MF DNES

„Hotovo máme už určitě ze šedesáti procent. Trasy, které neměly žádné značení, jsme vybavili směrovkami, rozcestí dřevěnými směrovníky se stříškami,“ popsal Karel Markvart, který se v oblastním karlovarském Klubu českých turistů stará o značení.

Jedním z hlavních míst, kde už lidé letos nezabloudí, je krušnohorská magistrála i většina tras, které na ni navazují. Podle předsedy zdejšího Klubu českých turistů Ladislava Zoubka jsou na tom nyní Krušného hory se značením tras velmi dobře, a to i díky kraji, který na běžkařské, turistické i cyklistické značení pravidelně přispívá. „Málokdo v České republice se s námi v tomto ohledu může srovnávat,“ uvedl.

Podobný systém značení mají v Sasku

Samozřejmostí to podle něj není ani ve střední Evropě. Zkušenosti má například z rumunských hor, kde se v jednom místě sejdou čtyři červené značky, a turisté pak nevědí, kam dál. Naopak podobně dobrý orientační systém má prý Sasko.

„Když naši členové vyrazí na výlet po Krušných horách, znají je a vědí, kudy pokračovat. Ovšem lyžaři volali po zlepšení dlouhodobě. Nevěděli například, jestli se mohou vydat přes Jestřábí jezero a podobně,“ uvedl Ladislav Zoubek.

Klub českých turistů žene k aktivitě i rozvoj zdejších lyžařských areálů, které stále navyšují kapacity. „Krušné hory mají veliký potenciál. Nyní se v nich otevře například nová Jáchymovská sjezdovka na Klínovci a středisko bude podobné těm alpským. My s nimi musíme držet krok,“ vysvětlil.

Kromě Klubu českých turistů se v minulosti na značení podílela i Horská služba, která se starala o směrovky na hřebenech. Pak si je pod sebe opět převzal klub.

Bývalý dlouholetý náčelník Horské služby Krušné hory Rudolf Chlad si vybaví několik případů, které kvůli drsným podmínkám skončily tragédií. „Nebylo to tak, že by se člověk v horách zranil a zemřel, ale zabloudil a pak zemřel. Stalo se tak v okolí Měděnce a pod Klínovcem,“ uvedl.

V Krušných horách je podle hejtmanova náměstka Petra Navrátila zhruba 330 kilometrů vyznačených tras, z toho 230 kilometrů udržovaných stop. Z příspěvku, který dá kraj Klubu českých turistů, vznikne 66 standardizovaných rozcestníků, nyní jich je kolem devadesáti.

„Vzhledem k tomu, jaká byla loňská zima, se nám podařilo peníze ušetřit na údržbě běžeckých tras,“ vysvětlil. Loni klub dostal příspěvek 400 tisíc korun.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Najdete na iDNES.cz