Výroba lázeňských oplatek Kolonáda začala za zdmi kláštera v Teplé.

Výroba lázeňských oplatek Kolonáda začala za zdmi kláštera v Teplé.

Známé lázeňské oplatky poprvé upekl podle legendy opat z kláštera v Teplé

  • 0
První lázeňské oplatky se objevily už v 18. století. Podle legendy stojí za jejich vznikem šikovný kuchař z kláštera v Teplé. Cukrovinka měla velký úspěch a brzy se dostala za zdi kláštera.

"V Mariánských Lázních se oplatky začaly péct ve velkém už před 155 lety," uvedl Radek Zeman, ředitel továrny, která oplatky Kolonáda vyrábí.

Ročně se na jejich výrobu spotřebuje šestatřicet tun lískových ořechů a pšenice sklizená z 288 hektarů.

Legenda praví, že za vznikem známé pochoutky stojí šikovný kuchař z kláštera v Teplé. Když  dostal v 18. století za úkol připravit zákusek, napadlo jej upéci v přístroji na hostie, v tzv. oplatečnici, jednoduchou oplatku, kterou posypal cukrem, vanilkou, skořicí a sekanými oříšky.

K takto vylepšené sladkosti přiložil ještě druhý oplatkový plát a dohromady je spekl. Cukrovinka měla veliký úspěch, a tak se brzy dostala za brány kláštera.

Od roku 1856 pak začal Karel Reitenberger, synovec tepelského opata a zakladatele Mariánských Lázní, ve své pekárně v mariánskolázeňském domě U tří bažantů vyrábět tyto kulaté oplatky ve velkém.

Na začátku 20. století již tady působilo několik pekařů, kteří tyto oplatky pekli. Mezi nimi i František Wittmayer, zakladatel slavného cukrářského rodu, jehož syn František přenesl v 50. letech tuto tradici do výrobního závodu, který od roku 1974 nese název Kolonáda.
 
Výrobna sladké lázeňské pochoutky funguje v Mariánských Lázních dodnes v budově bývalé kavárny Victoria a kromě kulatých oplatek nabízí i lázeňské trojhránky v několika tradičních příchutích.