Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Znovuzrození botanické zahrady v Bečově symbolizují obří sochy

  8:20aktualizováno  8:20
Kdysi největší zahrada v západních Čechách bývala chloubou Bečova, stejně jako relikviář sv. Maura. Jenže pak zarostla plevelem a náletovými stromy Po šesti letech obnovy tady osadili monumentální sochy, symbolizující příběh o znovuzrození zahrady.

Obří sochy instalovali v botanické zahradě v Bečově pomocí jeřábu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Letos se nám podařilo získat peníze na obnovu technických prvků, jako je lávka přes náhon, cesty, informační tabule a umělecká díla. Po instalaci soch přijde na řadu úprava stezek, vyplejeme zahradu pod svahem," informoval Jiří Šindelář ze sdružení Berkut, které s úpravou zpustlého devítihektarového areálu začalo v roce 2005.

Botanickou zahradu v Bečově zdobí obří sochy.
Botanickou zahradu v Bečově zdobí obří sochy.
Autor soch Václav Gatarik.

"Na šesti sochách z dubového dřeva jsem pracoval v zahradě kláštera v Teplé od června. A teď konečně vidím, jak v zahradě vzniká příběh, který jsem chtěl nabídnout přemýšlivým návštěvníkům," pochvaloval si sochař Václav Gatarik, který má ateliér poblíž Mariánských Lázní.

Botanická zahrada v Bečově

Sbírkovou okrasnou zahradu nechali vybudovat Jindřich, 5. vévoda a kníže z Beaufort-Spontin (panování v Bečově 1916-1945) a jeho žena Marie. Jejím otcem byl hrabě Arnošt Emanuel Silva Tarouca, zakladatel průhonického parku a propagátor introdukce cizokrajných rostlin. V roce 1931 v ní rostlo 321 rostlinných druhů v 1 305 kusech. V roce 1932 bylo připraveno přibližně 10 000 kusů rostlin k prodeji. Po roce 1945, kdy museli Beaufortové opustit zemi, začala zahrada chátrat, pokus využít někdejší skleníky za socialismu ztroskotal.

U stromů se objeví jmenovky. "Dochovaly se některé původní porcelánové destičky s popisy rostlin, a tak jsme se rozhodli nechat udělat v porcelánce podobné ke stromům, které v zahradě zůstaly," doplnil Šindelář.

Zahrada už letos zůstane kvůli rozsáhlým úpravám uzavřena. Ale příští rok na jaře už budou mimo jiné vysypány cesty pískem, hotovy můstky. V plánech jsou úpravy kaskádových rybníčků, rozárium, zahrada se dočká oplocení.

Pokud se podaří získat potřebná povolení, bude příští rok napuštěn rybník. Projekt jeho obnovy počítá s ostrůvky a molem.

Příští rok propojí botanickou zahradu se zámkem v Bečově naučná šestnáctikilometrová stezka, která povede po okolí. Jak napovídá její název ‚Panoramatická‘, nabídne i pěkné vyhlídky.

Areál zahrady z třicátých let minulého století leží naproti nádraží v Bečově, odkud by v budoucnu měla po změně územního plánu vést přes řeku Teplou lávka.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz