Žokej Josef Váňa byl patronem Pohárku 2011 - plaveckých závodů tělesně postižených . | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Žokej kamarádí s postiženými plavci. Obdivuje vitalitu

• 0
Největší sportovní akcí určenou lidem se zdravotním postižením je na Karlovarsku nesporně Pohárek. Plavecké závody tělesně postižených pořádalo karlovarské Středisko občanského sdružení pro studium rehabilitaci a sport bez bariér Kontakt letos již po desáté.

Patronem jubilejního desátého ročníku závodu tělesně postižených plavců byl sedminásobný vítěz Velké pardubické, žokej Josef Váňa.

"Jsem už druhým ročníkem patronem těchto závodů. Je to velmi emotivní, slzy do očí, dojímá mě, že ti borci i přes bolest si dávají do těla, zlepšují si svoje výkony,” přiznává Josef Váňa.

Za Váňovu patronaci "může” jeho žena. "Seznámila se s trenérkami a zakladatelkami Kontaktu v Karlových Varech a oslovili mě,” vysvětluje.

Sám žokej má k plavání svůj vlastní vztah, a tak mu nabídka moc nevadila. "Spíš jde o to, že je problémem čas,” přiznává Josef Váňa.

S některými dětmi z karlovarského sdružení je legendární žokej kamarád. "Hrozně jim fandíme. Teď mě dojal výkon třináctileté Venduly Duškové, která si na znaku zlepšila rekord o deset vteřin a na polohovce volný způsob na 400 metrů o čtyřiadvacet vteřin,” říká Váňa. "Je úžasné, jak je vitální i se svým postižením, pro mě úžasný pocit vůbec s takovými lidmi kamarádit, s takovými bojovníky.”

Pohárek 2011 - plavecké závody tělesně postižených.

Po ukončení plaveckých závodů se pak všichni závodníci sešli na společenském večeru v lázeňském hotelu Thermal v Karlových Varech, kde proběhlo slavnostní vyhodnocení nejlepších plavců.

"Tam už jsem veřejně řekl, že pokud budu osloven, bránit se nebudu, pokud to časově zvládnu,” přislíbil Váňa účast na dalším ročníku.

Soutěžilo se v dvojboji

Hlavní soutěží Pohárku byl plavecký dvojboj, součet dvou nejlepších bodových výkonů přepočtených z časů plavaných disciplín.

Karlovarský Milan Man opět dokázal, že patří mezi plaveckou jedničku nejen v regionu. Součtem bodů za výkony v disciplíně 100m VZ 1:03,4 a disciplíny 200 PZ za 2:54,0 získal 1639 bodů a obsadil tak prvenství v kategorii juniorů, kde vládl konkurenci 17 plavců.

Skvělý výkon předvedla i čtvrtá v pořadí Petra Flekačová, která je prvním rokem zařazená v kategorii juniorů. Předvedla vynikající výkony v disciplíně 100 VZ, ve které dohmátla v čase 1:39,8 a v disciplíně 400 m VZ v čase 7:35,9.
Celkový součet bodů za výkony zaplavané v obou disciplínách byl 1363 bodů.

V kategorii žactvo předvedla skvělou formu Vendy Dušková, která disciplínu 100 VZ uplavala v čase 1:36,9 a 200 PZ za 4:12,5. Vybojovala tak celkem 1407 bodů a získala bronzovou medaili. První a druhou příčku obsadili plavci z Brna, Marián Fiala (SK Kociánka Brno) a Michaela Philippi z SK Kontakt Brno.

V kategorii dospělých obsadili první tři příčky plavci z pražského SK Kontaktu. Nejúspěšnější karlovarský zástupce David Burger (1992) obsadil osmé místo v konkurenci 27 plavců.

V soutěži družstev se na první příčce umístilo družstvo SK Kontakt Praha s celkovým součtem 6664 bodů. Druhé místo obhájil domácí SK Kontakt Karlovy Vary jehož družstvo získalo 5244 bodů a SK Kontakt Brno vytěžilo svými výkony 5066 bodů.

Nejlepšího mužského výkonu dosáhl právě plavec SK Kontakt Karlovy Vary Milan Man, který v disciplíně 100 VZ za čas 1:03,4 získal 853 bodů. Nejlepšího ženského výkonu dosáhla plavkyně Kateřina Lišková z SK Kontakt Praha, která získala 909 bodů v disciplíně 200 VZ, kterou zaplavala v čase 3:27,6.

Pohárek 2011

Desátého ročníku se zúčastnilo 110 plavců z 8 klubů a středisek České republiky.

Hlavní soutěží byl "dvojboj" v kterém se akcentovaly nejdelší disciplíny paralympijského programu a polohové disciplíny, "Po plavcích vyžaduje dobrou kondici, psychickou koncentraci a schopnost udržet vysoké tempo po celou dobu tréninku,‘‘ doplňuje Štěpánka Řehořková, ředitelka závodu.

Součástí klání byla i soutěž družstev, štafet a vložený závod. Zahájení těchto ojedinělých závodů v Karlovarském kraji se ujal i patron a příznivec Pohárku, sedminásobný vítěz Velké pardubické, žokej Josef Váňa a další..

Největší konkurenci měli plavci s tělesným postižením v kategorii dospělých, ve které plavalo celkem 55 žen a mužů.
Druhá nejpočetnější kategorie žactva zahrnovala 25 plavců. Ve své kategorii mezi sebou změřilo síly také 27 juniorů. Zastoupena byla i kategorie nejmenších začínajících plavců mladších deseti let.

Z programu Kontaktu bB vzešly plavecké jedničky Martin Kovář, který získal na Paralympijských hrách v Athénách v roce 2004 tři zlaté medaile. K němu a dalším plaveckým vzorům mohou vzhlížet začínající i zkušení účastníci Pohárku 2011.