Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konečně nejsem uvězněný ve vlastním bytě, raduje se vozíčkář

  8:40aktualizováno  8:40
Jako člověk odsouzený žít mimo společnost se dlouhé roky cítil Vladislav Zolotar. Nemoc ho připoutala na invalidní vozík a ze sedmého patra panelového domu pro něj bez cizí pomoci nebylo úniku. Teď je ale všechno jinak. Nový rok přivítali Zolotarovi z Chebu v bezbariérovém bytě.

Vladislav Zolotar s vnukem Péťou v novém bytě. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Je to ohromný pocit. Kdo to nezažil, nepochopí, jak je ponižující, když člověka musí do sanitky nosit nebo když žena prosí sousedy, aby jí se mnou pomohli,“ vzpomíná Vladislav Zolotar na těžkou dobu.

Do potíží se dostali poté, co Vladislav těžce onemocněl. Boj o život sice vyhrál, ale skončil na invalidním vozíku.

V té době přišla Jana o práci. Osmdesátitisícovou půjčku, kterou si vzali ještě v době, kdy oba pracovali, nezvládali splácet. A tak vytloukali klín klínem, až jim jejich dluh přerostl přes hlavu. Před hrozící exekucí je zachránilo soudní rozhodnutí o oddlužení.

Oba tak žijí z Vladislavova invalidního důchodu, ze kterého jim po odečtení splátek dlužné částky, nákladů na bydlení a záloh na energie zbývá na živobytí včetně léků kolem tisíce korun měsíčně.

„Bylo to hrozné. Divím se, že jsme to vůbec zvládli. Regulační poplatky, které po nás chtěli v nemocnici, jsme nemohli uhradit, nebylo z čeho. K jídlu jsme často měli jen chleba a vodu. Někdy jsme si nemohli ani koupit předepsané léky. Nakonec nám nejvíc pomohli cizí lidé. Zaplatili dluh v nemocnici, přinesli jídlo, pomohli s léky,“ vypočítává s vděčností v hlase Jana Zolotarová.

Do jednopokojového bytu přibyla ještě dětská postýlka

Ta se v té době nejvíc strachovala o milovaného Vladislava, kterého drtila nejen těžká nemoc, ale také vědomí bezvýchodné situace. „Měl jsem psychiku pošramocenou natolik, že jsem uvažoval o sebevraždě,“ přiznává Vladislav.

A jakoby to nestačilo, jejich dcera, která začala koketovat s drogami, porodila dítě. Kvůli své závislosti se však o něj nedokázala postarat. Do jednopokojového bytečku, kam se stěží vešel Vladislavův invalidní vozík, tak přibyla navíc dětská postýlka.

Pro Janu nastalo krušné období. Do sedmého patra vynášela malého Petříka, kterého jim soud svěřil do pěstounské péče. Na vlastního manžela jí ale síly nestačily. Jediným východiskem byl bezbariérový byt. Takových je ale v Chebu málo. Bezmála po dvou letech se Zolotarovým konečně poštěstilo. Od městského úřadu jeden získali.

„Kromě plošiny, která v domě zůstala po předcházejícím nájemníkovi, nám zpříjemňuje život nově upravená koupelna. A Petřík tu bude mít vlastní pokoj. Zatím je to ale ještě spíš skladiště,“ otevírá Jana Zolotarová dveře místnosti, která na rekonstrukci teprve čeká.

„Stálo to spoustu sil, ale konečně se snad náš život obrací k lepšímu. Díky vstřícným úředníkům z odboru správy majetku bydlíme jako lidé. A já se můžu kdykoli vydat mezi lidi. Třeba nakoupit do nedalekého obchodu,“ usmívá se Vladislav, kterého vidina nového bydlení „nakopla“ k heroickým výkonům.

„Mám ohromné bolesti, přiznávám. Ale když jsem mohl znovu přičichnout k práci, kterou jsem dělal celý život, a alespoň radou nebo plánkem přispět k rekonstrukci našeho nového bydlení, bylo to pro mě ohromně osvěžující. Jako bych se vrátil do doby, kdy jsem byl zdravý a mohl pracovat,“ dodává Vladislav Zolotar.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz