Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zpověď očištěného šéfa věznice: Dělal jsem želvu i číšníka bezdomovcům

  19:51aktualizováno  19:51
Dvacet měsíců se ředitel věznice v Kynšperku nad Ohří Vlastimil Kříž jen díval na svou nevyužitou plukovnickou uniformu doma na věšáku. Neměl ji kam nosit, byl postaven mimo službu, obviněn a obžalován kvůli údajnému napadení vězně. Než ho soud očistil, dělal kvůli obživě řadu dříve sotva představitelných prací.

Živit se jako telefonní operátor vydržel Vlastimil Kříž pouhé tři dny. | foto: archiv Vlastimila Kříže

Krajský soud v Plzni Vlastimila Kříže definitivně zprostil viny, očistil a vlastně vrátil do funkce minulý týden. Ředitel věznice se nyní rozhodl pro MF DNES otevřeně promluvit o tom, co se odehrálo od osudného 12. června 2012.

Zaskočený, ponížený a s cejchem trestně stíhaného ředitele musel ten den během dvou hodin odevzdat zbraň, trezor a odejít z věznice. Od té doby bral jen polovinu platu a ze dne na den se dostal do finančních potíží. Navíc s těžko představitelnou vyhlídkou, že po šestnácti letech ve službě skončí na druhé straně mříží.

Fotogalerie

"Vyšel jsem ven z věznice s pár osobními věcmi, a než jsem stihl zavolat nejbližším, už se o mně objevila zpráva v médiích. Dceři psali přátelé na Facebook, že jí zavřou fotra. Syn to zjistil z internetu. Moje máma se psychicky sesypala," vzpomíná nyní staronový ředitel kynšperského nápravného zařízení.

Uvědomil si, že jeho telefon sice obsahuje 519 kontaktů, ale vlastně neví, komu zavolat. Někteří lidé se k němu přestali hlásit, jiní měli strach telefon zvednout. V tu chvíli se mohl spolehnout na rodinu, pár přátel, kolegů, na schopného advokáta a na přítelkyni, s níž po rozvodu žije.

Problémem číslo jedna se stal nedostatek peněz, když měl platit alimenty, pojišťovně, bance. "Pro někoho může být i polovina ředitelského platu zajímavá částka. Já měl ale život a závazky postaveny výše," říká, sumu prozrazovat nemíní.

Nechtěl jen sedět doma a trápit se otázkou - proč? Začal tedy hledat způsob, jak si legálně přivydělat a neklesnout zároveň moc hluboko.

"Musel jsem se velmi uskromnit, ale nebylo to na škodu. Překopal jsem životní návyky," líčí Vlastimil Kříž. Tady začíná nejzajímavější pasáž jeho vyprávění o tom, co vše za neradostných dvacet měsíců stihl.

Jste agent? ptali se personalisté

Pouhé tři dny se vydržel živit jako telefonní operátor. Nabízel lidem nové tarify pro volání, než zjistil, že na to nemá žaludek. Půl roku řídil auta těch, co popijí alkohol a zavolají si na pomoc náhradního šoféra. Za noc v této servisní "želví" službě Kříž vystřídal až dvanáct vozů, poznal Prahu, pozoruhodné lidi.

Pracoval i pro televizní produkci při natáčení jednoho filmu a seriálu. "Zajišťoval jsem bezpečnost herců, lidí ze štábu a dělal jsem to moc rád," přiblížil Kříž svou asi nejzajímavější brigádu.

Rád vzpomíná na fungování v pořadatelské službě při různých koncertech a sportovních podnicích. Díky tomu viděl zajímavé akce v O2 areně. Mezi pořadateli našel nejlehčí způsob, jak si přilepšit. Nikdo se ho neptal, co je zač a kde působil dříve.

To se nedá říct o mnoha dalších místech, kde práci také hledal a personalisté okamžitě zavětřili, když zjistili, že je coby ředitel věznice postaven mimo službu a vyšetřován.

"Hned jim v hlavě naskočil vykřičník, jestli nejsem nastrčený agent. Ptali se: Máme nějaký problém, že vás k nám poslali? Tím přijímací řízení skončilo," popisuje Kříž, který se chtěl uplatnit třeba jako lektor v oblasti vzdělávání, lidských zdrojů.

Potenciálního zaměstnavatele také mnohdy zarazilo, že dotyčný může pracovat až od 15 hodin. Přes den musel být podle pravidel dosažitelný pro Vězeňskou službu.

Na Vánoce obsluhoval lidi bez domova

Ředitel bez okolků vypráví o stavu nouze, kdy se pro peníze rozhodl darovat krevní plazmu. Naposledy něco takového udělal ještě na vojně, aby měl na pivo a na cestu za svým děvčetem.

Vlastimil Kříž

  • ředitel věznice v Kynšperku nad Ohří 
  • je mu 39 let
  • v červnu 2012 byl obviněn, postaven mimo službu a pak obžalován ze zneužití pravomoci a vydírání, když údajně zbil vězně - potížistu 
  • 24. 2. 2014 ho krajský soud zprostil viny, protože se trestný čin nestal tak, jak ho obžaloba popisovala. Objevily se významné rozpory v tvrzení svědků 
  • 26. 2. 2014 ho generální ředitel Vězeňské služby ČR vrátil zpět do funkce ředitele v Kynšperku 
  • ve Vězeňské službě pracuje 18 let 
  • do Kynšperka přišel v roce 2008 z Brna. V tamní vazební věznici působil jako zástupce šéfa oddělení vězeňské a justiční stráže 
  • v Kynšperku si nyní pod jeho vedením odpykává trest 358 odsouzených, kapacita je 862 vězňů.

"Najednou jsem byl v situaci, kdy jsem potřeboval z Prahy zajet za nemocnou babičkou. Rodinu a děti považuju za priority. Darovat plazmu byla jediná možnost, jak nesklouznout na dráhu zločinu," zavtipkoval.

Tvrdí o sobě, že se změnil, když vypadl z prostředí plného stresu, úkolů, telefonátů. Vnímavěji teď třeba pohlíží na bezdomovce. Uvědomil si, jak málo stačí, aby se mezi ně kdokoliv dostal.

V Praze zareagoval na leták křesťanského společenství, přihlásil se jako dobrovolník a strávil s lidmi bez domova vánoční den, když je jako číšník v arcibiskupském paláci obsluhoval.

Do podobné kategorie jako bezdomovci patří v pozměněném uvažování Vlastimila Kříže i vězni.

"Dřív jsem je měl jednoznačně jen za odsouzené. Teď si ale umím představit aspekty, které jejich situaci před soudem zveličily. Nemají finance na advokáta, aby se dokázali obhájit. Já narazil na toho nejlepšího."

Jeho odchod z věznice provázelo oslavné parte

Od minulého týdne je Kříž zpět v horkém křesle. Se vším, co k tomu patří. Tedy i s vědomím, že někteří podřízení před dvaceti měsíci jeho odchod oslavovali.

Objevilo se dokonce parte začínající větou: "Hlubokým žalem sklíčeni oznamujeme všem zaměstnancům, že nás (jak doufáme) navždy opustil po dlouhém těžkém vydírání, zneužívání pravomoci náš ředitel věznice. Smuteční obřad se nebude pro nedostatek přátel konat raději vůbec."

Kříž je přesvědčen, že se ho snažili pošpinit kolegové, jimž velel pevnou rukou. "Oni jen vysedávali v kanceláři, vykuřovali, pomlouvali a na službě jim vlastně nezáleželo."

Autor smutečního oznámení byl nakonec mezi bachaři už dříve vypátrán a potrestán. "Zamrazilo mě z toho. Ale zachoval jsem si zdravý rozum a neslevil ze zásad ani během období bezmoci a beznaděje. Jak jsem přísahal, že budu čestným, statečným a ukázněným příslušníkem bezpečnostního sboru, tak jsem i žil, žiju a nehodlám na tom nic měnit," dodal ředitel pateticky.

Autor:Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Ostrovská porodnice končí. Nejsou lidi na zajištění provozu ani děti

Běžně se v ostrovské porodnici rodí kolem 50 dětí měsíčně. V červenci jich ale

Porodnice v Ostrově na konci června definitivně skončí. Za koncem je úbytek porodů i nedostatek odborného personálu....

Dva opilí muži se poprali na autobusové zastávce kvůli drogám

Dva opilí muži se poprali kvůli drogám

Neshody při obchodu s drogami vygradovaly ve rvačku mezi dvacetiletým a pětadvacetiletým mužem v Ostrově na...

Hygienici rozdali pokuty hospodským za to, že dovolili hostům kouřit

(Ilustrační snímek)

Osm tisíc korun zaplatili nebo teprve zaplatí provozovatelé restaurací v Karlovarském kraji, kteří nerespektují zákonem...

Najdete na iDNES.cz