Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud bude opět řešit zpronevěru exstarostky Nové Vsi. Už potřetí

  9:54aktualizováno  9:54
Justice si evidentně neví rady s případem zpronevěry, které se údajně dopustila bývalá starostka Nové Vsi na Sokolovsku. Odvolací Krajský soud v Plzni tento týden už podruhé zrušil rozsudek okresního soudu. Kauzu vrátil zpět do Sokolova, kde už bývalou starostku původně odsoudili a následně osvobodili.

Státní zástupce tvrdil, že Miloslava Egerová dala ve 32 případech lidem z obecní pokladny mnohem méně nebo vůbec nic. Většinou jen tisíc korun místo schválených pěti tisíc. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Sokolovská soudkyně Dana Kordíková, která se případem zabývá, tak už nemá příliš možností, co udělat jinak.

Loni v květnu Miloslavu Egerovou odsoudila k dvouleté podmínce za to, že si nechala 150 tisíc korun z rozpočtu Nové Vsi určených na odměny pro aktivní občany. "Peníze použila pro svoji potřebu," byla si jistá Kordíková (více čtěte zde).

Když se jí ale po zrušení rozsudku vrátil případ zpět na stůl, dospěla v listopadu ke zcela opačnému názoru a bývalou starostku zprostila obžaloby.

"Není důvod jí nevěřit. Prokázalo se, že si neponechala částky, které měly být rozděleny mezi občany," překvapila soudkyně v odůvodnění osvobozujícího verdiktu (více čtěte zde).

I tento rozsudek ale teď odvolací krajský soud zrušil. "Věc se vrací k soudu prvního stupně," potvrdila mluvčí Krajského soudu v Plzni Alexandra Vaňková.

Nedostal peníze za sekání trávy

V letech 2006 až 2010 měla Egerová podle rozhodnutí zastupitelstva vyplatit lidem peníze za to, že pomáhali třeba se sekáním dřeva, při pořádání kulturních a sportovních akcí.

Státní zástupce tvrdil, že ve 32 případech dala lidem z obecní pokladny mnohem méně nebo vůbec nic. Většinou jen tisíc korun místo schválených pěti tisíc.

Jako důkaz viny původně posloužil soudu seznam založený v účetnictví. Vyplacené částky neodpovídaly. Starostka ale celou dobu tvrdila, že jde o nedorozumění. Kdyby se prý připočítaly k darům pro občany také peníze, které dostali i zastupitelé, rozdíl 150 tisíc korun by se smazal.

Jenže u soudu vypovídali jako svědci také lidé, kteří opravdu dostali méně nebo nic.

Třeba František Vincenc. "Sekal jsem trávu, odměnu jsem nedostal. O darech pro obyvatelstvo jsem neslyšel," vylíčil Vincenc.

V roce 2008 měl obdržet pět tisíc korun. Dozvěděl se to ale od policie, která případ vyšetřovala. Na nesrovnalosti upozornil současný starosta Pavel Straka, který do funkce nastoupil na konci roku 2010.

Egerová se hájí, že policie při vyšetřování pracovala s jinými seznamy, než podle kterých ona odměny opravdu vyplácela. Jiné dokumenty se ale nezachovaly. Jisté je, že v dokladech měl obecní úřad velký nepořádek.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Najdete na iDNES.cz