Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na slabozraké číhá ve Varech cestou do jejich centra značka v chodníku

  14:27aktualizováno  14:27
Záludná překážka uprostřed chodníku brání bezpečné chůzi těžce zrakově postižených ve Vítězné ulici v Karlových Varech. Nic netušící chodci se mohou zranit o pevně přišroubovanou dopravní značku. Z chodníku prý zmizí nejpozději ve čtvrtek.

Slabozrací by si měli dávat v Karlových Varech - Drahovicích dobrý pozor. Nedaleko jejich centra stojí značka uprostřed chodníku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Obyvatelka Vítězné ulice Monika Giňová má zdravé oči, takže se může kovové tyči s informativní značkou "zastávka autobusu" zdaleka vyhnout.

"Co ale mají dělat nevidomí a slabozrací, kteří tudy chodí do svého centra a o tyči nic nevědí? Je to otřes," kroutila v úterý nevěřícně hlavou žena nad novou dopravní značkou, kterou nechal magistrát nedávno namontovat.

Podivují se i prodavačky z pekařství, které na autobusovou zastávku vidí přes výlohu.

"Je to bezohledné. My se vyhneme, horší to mají ženské s kočárkem anebo vozíčkáři. Doufáme jen, že si nenatluče zdravotně postižený, který tudy půjde po chodníku do nedalekého TyfloCentra," uvedly prodavačky.

Překvapení dopravní značkou byli i policisté, kterým MF DNES fotografii poslala. Slíbili, že se na místo přijdou podívat.

"Policie se k umístění nové značky nevyjadřovala. Na rozdíl od autobusové zastávky, která je u kina Drahomíra několik let," vysvětlila krajská policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

Je to o úraz, říká nevidomý muž

Na značku upozornil redakci MF DNES ředitel Centra pro zdravotně postižené Karlovarského kraje Petr Končel. Měl totiž obavy o bezpečnost svých klientů.

Trasu si v úterý prošel i nevidomý Pavel Rogaczewski, ředitel obecně prospěšné společnosti TyfloCentrum Karlovy Vary. Pracoviště má ve Vítězné ulici, jen několik desítek metrů od značky v chodníku.

"Hrozí zranění lidí, kteří o značce nevědí," konstatoval. Je rád, že magistrát byl vstřícný a nebezpečnou překážku téměř ihned odstraní.

Vedoucí technického odboru magistrátu Eva Pavlasová si zprvu myslela, že jde o přechodnou dopravní značku a odkázala redakci na Dopravní podnik Karlovy Vary. Když ale zjistila, že firma značku přišroubovala uprostřed chodníku, bylo vše jasné.

"Pokud pro nás obnovovala dopravní značení firma, udělala ho špatně. Značka je nešťastně umístěná. Nevím, proč to tak vymysleli. Hned je na to upozorním a požádám o okamžitou nápravu," slíbila. Dodala, že nejpozději do čtvrtka značka zmizí.

Značka uprostřed chodníku nemusí být poslední

Něco podobného se může opakovat i v dalších čtvrtích Karlových Varů, kde magistrát podle finančních možností postupně doplňuje označení autobusových zastávek. Na některé z nich dává dopravní podnik nové jízdní řády.

"Před pěti lety jsme při kontrole dopravního značení v Karlových Varech nepotřebné značky odstraňovali. To ale neznamená, že by se na nás nemohli občané obrátit se žádostí. Chtějí po nás například umístit zákazy zastavení ve své ulici. Žádosti konzultujeme s dopravním inspektorátem," uvedla Eva Pavlasová.

Značka uprostřed chodníku se nachází nedaleko karlovarského centra pro zrakově postižené.

Značka uprostřed chodníku se nachází nedaleko karlovarského centra pro zrakově postižené.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Najdete na iDNES.cz