Předseda krajské stomatologické komory František Vokáč ve své ordinaci v...

Předseda krajské stomatologické komory František Vokáč ve své ordinaci v Březové. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Používat ústní vodu po každém čištění je špatné, říká šéf komory zubařů

  • 0
Předseda krajské stomatologické komory František Vokáč v rozhovoru pro MF DNES varuje, že v kraji bude stále těžší najít zubaře, který by přijímal nové pacienty. Zároveň ale říká, že nejlepší lékař je ten, který dokáže učit pacienty. Třeba čistit dětem správně zuby až do jejich dvanácti let.

V současné době pracuje v Karlovarském kraji 201 stomatologů, což znamená, že na jednoho zubního lékaře připadá přibližně 1450 pacientů. Tento poměr odpovídá přibližně evropským parametrům.

„Je důležité však podotknout, že z tohoto počtu je jen 63 kolegů a kolegyň mladších 50 let. Z toho vychází, že dvě třetiny jsou starší 50 let. A to je alarmující,“ varuje předseda krajské stomatologické komory František Vokáč.

František Vokáč

  • Narodil se 9. 3. 1952
  • V roce 1980 promoval na plzeňské LF UK. Od stejného roku pracoval jako obvodní zubní lékař v Toužimi a Bečově nad Teplou.
  • Od roku 1993 provozuje svoji privátní zubní ordinaci v Březové u Karlových Varů.
  • Je předsedou krajské stomatologické komory.

Najdou se vůbec noví zubaři?
V posledních dvou třech letech nastoupilo sice pár mladých lékařů a lékařek do našeho kraje, ale to problém s jejich nedostatkem nezastaví. Tato situace je známa již více než deset let a prakticky se neřeší.

Karlovarský kraj vypsal pobídky, kdy studentům stomatologie hradí část školného s tím, že se musí po studiích vrátit. Je to cesta?
Podle mého názoru je to jedna z možností, jak přivést do kraje nové mladé stomatology. Další možností je například navýšení počtu studentů na lékařských fakultách, což ovšem naráží na nízkou kapacitu studijních míst a vysoké náklady na studium.

Kde je v kraji nejhorší situace s počtem lékařů?
Je známo, že v Nové Roli chybí stomatolog. Nedostatečná kapacita je v Toužimi, Nejdku, kde kolegové odešli nebo se chystají do důchodu.

Chybí v kraji zubní klinika?
Pokud pod názvem zubní klinika rozumíme vysoce specializované zubní oddělení, tak nám - dle mého názoru - nechybí. Spádová oblast v Plzni je dostatečná. Co nám však chybí, je spíše kvalitní zubní lůžkové oddělení jako součást například Karlovarské krajské nemocnice, které by bylo jakýmsi mezistupněm mezi krajem a klinikou. Dnes sice toto zastupuje oddělení ORL, ale zubní lůžkové oddělení by bylo lepším řešením.

Kolik dnes stojí pořízení ordinace?
Pokud nebudeme uvažovat o nákupu či pronájmu nemovitosti, kde se bude praxe nacházet, a mluvíme pouze o vybavení ordinace, tak jsou náklady obrovské. Jen pořizovací cena zubařského křesla začíná od půl milionu korun, dále potřebujete rentgenové přístroje, sterilizátor a další nezbytné přístrojové vybavení. Vycházím z vlastní zkušenosti, minimálně 1,5 milionu korun na základní vybavení ordinace.

Člověk je každý den obklopen reklamou, která v podstatě říká, používej náš produkt, nebudeš potřebovat lékaře. Jak tuto reklamu vidíte vy?
Toto jsou zavádějící informace. Napadá mne jedna reklama na ústní vodu. Spoluobčanům zcela jednoznačně podsouvá myšlenku - používej tuto vodu a nebudeš si muset čistit zuby zubním kartáčkem. Je známo, že u dentální hygieny je ale zcela zásadní mechanická očista! Navíc třeba u zubní pasty můžu říci, že ta je u čistění zubů nejméně důležitá, dokonce ani být nemusí. Vše dělá správná technika čištění zubů, správný výběr kartáčku, důsledná a pravidelná kontrola věci znalého zubaře či hygienistky. Absolutně nechápu lékaře, kteří se propůjčí k těmto reklamám. Patrně jsou to herci, ne lékaři. Divím se také, že Česká stomatologická komora dává těmto výrobkům jakousi pečeť.

Je špatné ústní vodu používat po každém čištění?
Ano. Řeknu to velmi obecně: v dutině ústní musí být rovnováha „dobrých“ a „špatných“ mikrobů. Tuto rovnováhu potřebujeme k životu! Dutina ústní je vstupní branou do lidského těla. Dochází zde k rozmělňování potravy, začíná proces trávení, jsou přítomny různorodé mikroorganismy, které jsou nezbytně důležité pro život. Ústní voda obecně není schopna rozlišit mezi „dobrým“ a „špatným“ mikrobem-vyhubí všechny! A to je problém. Mechanickým čištěním zubním kartáčkem jde o čistou redukci množství mikrobů, ne o absolutní vyhubení všeho. Paušální užívání ústní vody svým pacientům nedoporučuji , pokud je to z terapeutických důvodů nutné, tak omezeně maximálně 3 až 4 dny dvakrát denně.

Jak dlouho doporučujete čistit zuby?
Zuby se čistí tak dlouho, dokud nejsou čisté! Jak to poznám? Špičkou jazyka si přejedu po ploškách všech zubů-zejména stoliček- přivrácených ke tváři. Pokud jsou plošky hladké, je to v pořádku, pokud jsou jakoby drsnější čistím dál. Správnou techniku a výběr správného kartáčku vás musí naučit věci znalý lékař nebo zubní hygienistka. Například já zastávám názor, že dětem do 12 let by měli zuby čistit nebo dočišťovat proškolení rodiče. To je známka starostlivých a zodpovědných rodičů. Naším cílem je rodinný zubní lékař. Díky rodičům, kteří mají správné hygienické návyky, se snáze působí na děti.

Někteří zubaři sází na uspávání dětí při zákroku. Souhlasíte s tím?
Takzvané uspávání je nutné jen v krajních případech a u přibližně 99 procent není potřebné.

Takže strach ze zubařů lze odbourat?
Ano. Vše je o vztahu mezi lékařem a pacientem. Pokud chce lékař i pacient, je to ideální. Nejdůležitější je včasná prevence, aby například již malé dítě docházelo pravidelně na prohlídky, a tím se bezbolestně seznamovalo nejen se stomatologem, ale i s prostředím stomatologické ordinace. My děláme preventivní prohlídky od 6 měsíců věku dítěte. Nejhorší je, když rodiče přijdou na první ošetření dítěte již s bolavým zoubkem.

Jak se pozná dobrý zubař?
Dobrý zubař se nepozná podle toho, kolik zavedl implantátů, kolik udělal porcelánových korunek či můstků, kolik udělal fotokompozitních výplní, ale podle toho, jak dokáže pacienty přesvědčit, motivovat a hlavně naučit těmto zákrokům předcházet. Takže prevence je základ - dnes se jednoznačně ví, že příčinou zubního kazu a dalších jeho komplikací je nedostatečná zubní hygiena a velmi obecně řečeno nesprávné stravovací návyky. Takže ne dědičnost, po dětech a další výmluvy, ale já sám.

Mají se zuby čistit po každém jídle?
Není to bezpodmínečně nutné. Stačí ráno a večer, ale s tím, že obzvláště večer se opravdu poctivě věnuji dentální hygieně, třeba u knížky, počítače. Znovu opakuji - nejdříve mne správnou dentální hygienu musí naučit erudovaný lékař či dentální hygienistka. Potom musím toto, co mne naučili, důsledně a pravidelně kontrolovat. A výsledky se dostaví. Odměnou vám je voňavý dech a vaše zuby po celý život!