Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie bude ve střehu na trzích i na hokeji. Více hlídané je i letiště

  8:52aktualizováno  8:52
Teroristické útoky v Evropě mají dopad i na Karlovarský kraj. Rozsvěcení vánočních stromů ohlídá víc policistů. Ti zajišťují bezpečnost i na mezinárodním letišti. Zvýšená bezpečnostní opatření se dají očekávat i při pátečním hokejovém zápase v KV Areně.

Rozsvěcení vánočního stromu v Karlových Varech bude kvůli hrozbám teroristů pod zvýšeným dohledem policie. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Situaci nechtějí podcenit zejména Karlovy Vary, které budou stejně jako řada dalších měst o víkendu slavnostně rozsvěcet vánoční strom a zahajovat trhy. Na advent tak dohlédne mnohem více policistů, než bývalo dosud zvykem. Bezpečnost na trzích vedení radnice stále řeší.

„Na základě informací od státní policie, že jsou Karlovy Vary mimo jakákoli bezpečností rizika, se bude rozsvícení vánočního stromu konat, jak bylo naplánováno, tedy v 18 hodin. Bude ale posílený dohled ze strany státní i městské policie,“ uvedl karlovarský primátor Petr Kulhánek. Praze, která tradiční rozsvěcení zrušila, se ale nediví.

Kdy se rozsvítí vánoční stromy

Karlovy Vary neděle, 18 hodin

Cheb sobota, 17.10 hodin

Sokolov neděle, 16.30 hodin

Ostrov neděle, 17 hodin

Boží Dar neděle, 17 hodin

Nejdek sobota, 17 hodin

Loket neděle, 17 hodin

neděle 17.30 hodin

Fr. Lázně neděle, 10 hodin

Kraslice pátek, 17 hodin

Jáchymov sobota, 15 hodin

„Praha je přece jen v trochu jiné pozici než Karlovy Vary. Je to evropská metropole a v momentě, kdy se útoky v metropolích, jako je Paříž a Brusel, odehrávají, tak rozumím obavě a obezřetnosti Prahy,“ řekl. Právě z toho důvodu se vedení města na hrozbu pro Karlovy Vary ptalo a dostalo ujištění, že nejsou rizikovou zónou.

V to samé věří i starosta Chebu Petr Navrátil. Jen s tím rozdílem, že město žádná bezpečnostní opatření nechystá. „Nemyslíme si, že by dnes cokoli naznačovalo, že Cheb by se měl stát cílem nějakého teroristického útoku. Jsme relativně malé město okresního významu. Tady je bezpečno,“ ujistil.

Advent bez zvýšeného dohledu chystají také v Sokolově. „Zatím jsme neuvažovali o tom, že bychom jakýmkoli způsobem zasahovali do adventních nedělí, které tady máme,“ řekl starosta Jan Picka.

Naopak zvýšená bezpečnostní opatření chystá na páteční hokejový zápas KV Arena. Jednatel Vladimír Kvasnička uvedl, že budou opatření do odvolání pokračovat při všech akcích konaných v celém komplexu arény. Zároveň požádal návštěvníky o včasný příchod a trpělivost při kontrolách u vstupu.

Zvýšený dohled si po útocích podle hejtmana Martina Havla vysloužilo i karlovarské mezinárodní letiště. Sám přitom několik hodin po teroristických útocích v Paříži zastavil výlet dvacítky studentů z karlovarského prvního českého gymnázia, obchodní akademie a vyšší odborné školy cestovního ruchu do hlavního města Francie (více čtěte zde). Krajští radní pak vydali doporučení ředitelům škol, aby dobře zvážili výlety dětí do evropských metropolí.

„Od někoho jsem dostal pochvalu, od někoho vynadáno, od někoho ošklivý mail, že si chci postavit bunkr rovnou pod krajským úřadem. Jiní zase říkali, že to bylo dobré rozhodnutí,“ uvedl hejtman.

Zrušit všechny výlety by kraj stálo čtyři miliony korun

Na řadu výletů přitom mělo školám přispět dotací z takzvané výzvy 56 ministerstvo a hejtman nyní s jeho zástupci řeší, co dělat. Hrozí totiž, že neuskutečněné zájezdy by musel ze svého platit kraj. Ministerstvo ovšem už některé podmínky změnilo. Prvním opatření bylo, že na výlet se musí přihlásit minimálně pět místo původních deseti dětí.

„Dokud se to nevyřeší, budeme v kontaktu. Pokud by byly zrušené úplně všechny výlety, pro kraj by to mohlo znamenat částku čtyř milionů korun, což by bylo zatěžující,“ řekl hejtman.

Kdyby podle něj byla zrušená hlavní část výletů, vydal by kraj 1,4 až 1,6 milionu korun. Radní přitom už minulý týden slíbili, že jestli krajem zřizované školy budou mít potíže se zaplacením storno poplatků, pomohou jim.

Jednou z mnoha škol, která se přihlásila do výzvy 56, je například Střední škola stravování a služeb Karlovy Vary. Nyní vypravila 21 žáků do Berlína a 5. prosince by jich dalších 21 mělo vyrazit do Londýna.

„Situace se mění. Lze říct, že minulý týden byla emotivnější, teď se postupně zklidňuje. Můj názor je takový, že o výjezdu žáka musí rozhodnout sám zletilý žák nebo jeho rodič. Setkáváme se s názory, že například nějaký žák nechce jet - nikdo mu nebude bránit. Na druhé straně máme i impulzy, že by byli žáci rádi, kdyby odjeli,“ popsal ředitel Jiří Neumann.

O výletu do Londýna zástupci školy zatím neudělali žádný závěr, ale znovu se závazně ptají rodičů, jestli vzhledem k situaci dítě na zájezd pustí. Podle toho také o zájezdu v pondělí rozhodnou.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz