Markéta Danišová, sokolovská konzultantka vládní Agentury pro sociální...

Markéta Danišová, sokolovská konzultantka vládní Agentury pro sociální začleňování, v Divadelní ulici, která je spolu s celým blokem u sokolovského nádraží jednou z vyloučených lokalit ve městě. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Bezdomovci a drogově závislí. Vládní agentura mapuje sokolovský terén

  • 4
Filmový učitel Igor Hnízdo o nich mluvil jako o místech, kam se policisté odváží pouze na koních, a to výhradně ve dvou. V moderní mluvě se takovým místům říká sociálně vyloučené lokality. Ty sokolovské nyní mapuje lokální konzultantka vládní Agentury pro sociální začleňování Markéta Danišová.

Cíl jejího snažení není jednoduchý. Zkvalitnit život v místech, kde stále přibývá lidí bez domova či drogově závislých.

„Ty úplně nejkonkrétnější cíle budeme vytyčovat postupně. Jakmile zmapujeme terén, začneme v úzké spolupráci s městem pracovat na takzvaném strategickém plánu sociálního začleňování,“ upřesnila Markéta Danišová.

Tento materiál by sokolovští radní měli dostat do rukou nejpozději na podzim letošního roku. S první verzí se ovšem seznámí už na sklonku června.

Kdo by čekal, že problémové sokolovské lokality budou špinavé ulice se spoustou tmavých zákoutí, kam by se člověk po setmění bál jít, byl by na omylu. Obě místa, která koordinátorka nyní prochází a mapuje, jsou plná života.

Jde o bezprostřední okolí vlakového nádraží a rušné sídliště Michal. Podrobný pohled ovšem odhaluje, že vše není v takovém pořádku, jak napovídal ten první. Zazděná okna, omšelé fasády či tu a tam se potulující lidé bez domova.

„Nejsou to úplně typické sociálně vyloučené lokality. Ale vzhledem k velké koncentraci lidí jsou problémy viditelnější,“ naznačila konzultantka vládní agentury.

Zanedbaný dům může naznačovat nějaký problém

„Třeba tento vchod může být problémový,“ ukázala Markéta Danišová na jeden panelový dům sídliště Michal. Vyčníval. Ne snad svou výškou, ale tím, že na rozdíl od těch sousedních neměl opravenou a zateplenou fasádu. „Nemohu tvrdit, že to tak je, ale je to jedna z indicií, že zde problém být může,“ doplnila zástupkyně Agentury.

Největším problémem Sokolova je podle jejích slov bezdomovectví. „Na tomto poli ovšem dělá spoustu práce městská policie,“ uvedla s odkazem na bezdomovecký stan, který zimu co zimu nabízí lidem bez přístřeší možnost vyspat se v alespoň trochu přívětivějším prostředí (více o bezdomoveckém stanu čtěte zde).

Danišová vyzdvihla rovněž práci asistentů prevence kriminality. „Když v Sokolově agentura pracovala naposledy, to bylo v letech 2011 až 2014, bylo město v tomto ohledu dávané za vzor,“ pochválila aktivity městské policie Danišová.

„Největší smysl celého projektu Agentury pro sociální začleňování vidím v tom, že navážeme spolupráci s odborníky napříč spektrem citlivých problémů města,“ zhodnotila možný přínos agentury Hana Procházková, která má u městské policie na starosti prevenci kriminality.

Na projekty mohou získat i desítky milionů

Projekty, které vzejdou ze strategického plánu sociálního začleňování, mají šanci na získání dotací ze tří operačních programů. „Je to program Zaměstnanost ministerstva práce a sociálních věcí, Věda, výzkum, vzdělávání ministerstva školství a IROP ministerstva pro místní rozvoj,“ nastínila konzultantka agentury možnosti, které se před Sokolovem od příštího roku otevírají.

Kolik peněz přesně bude moci město čerpat, to Markéta Danišová neupřesnila. „Řádově ale může jít o desítky milionů korun,“ naznačila.

Místostarostka Sokolova Renata Oulehlová je připravená na to, že tvorba obdobných projektů nebude jednoduchá.

„Spolupráce s agenturou bude znamenat hodně úsilí a vysoké pracovní nasazení. My ale musíme chránit majoritní společnost před negativními vlivy a minimalizovat rizika, která s sebou například bezdomovectví nese,“ konstatovala.

Město teprve poznávám, říká konzultantka vládní agentury

Spolupráce s Agenturou pro sociální začleňování bude trvat tři roky. Pro Markétu Danišovou to byl skok do neznáma. Nikdy před tím totiž v Sokolově nebyla, žije v Ústí nad Labem.

„Město teprve poznávám, ale máme velkou podporu v manažerovi sociálního začleňování, který je místní,“ vysvětlila.

To, že ona sama místní není, za hendikep nepovažuje. „Umožňuje mi to dívat se na problémy města s nadhledem, který rodák těžko získá,“ dodala Markéta Danišová. Vedle Sokolova pracují odborníci Agentury v Karlovarském kraji ještě v Chodově, Kraslicích a Žluticích.