Karlovarský kraj by rád obnovil leteckou linku do Jekatěrinburgu

  8:56aktualizováno  8:56
Poměrně úspěšná byla v minulosti letecká linka, která převážela pasažéry z Jekatěrinburgu do Karlových Varů a zpět. Zástupci kraje a letiště, které mu patří, nyní pracují na její obnově.

Karlovarský kraj usiluje o znovuobnovení letecké linky z ruského Jekatěrinburgu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

První kroky už mají za sebou. „Linka do Jekatěrinburgu fungovala do roku 2014 a ročně nám přinesla 14 tisíc cestujících,“ uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Ta už požádala o politickou podporu Sverdlovské oblasti a se žádostí týkající se spolupráce obou regionů se chce obrátit i na prezidenta Miloše Zemana. Zároveň se domluvila s dopravci Ural Airlines a Českými aeroliniemi, že kraj dodá veškeré statistické údaje týkající se karlovarského letiště.

„Pro kraj by bylo přínosné, pokud by linka opět fungovala. Vidíme, že tamní turisté létají do Prahy a v ní potom zůstávají. Lze očekávat, že pokud by přistáli v Karlových Varech, objednají si v nich hotel, popřípadě vyrazí do dalších destinací, jako jsou Mariánské a Františkovy Lázně nebo třeba Kynžvart a tak dále,“ předpokládá hejtmanka.

Dobrá zpráva pro lázně

Jekatěrinburg je též centrem turistů z Číny a představuje pro ně i jakousi přestupní stanici. Díky tomu existuje šance, že by Číňané prostřednictvím Jekatěrinburgu mohli objevovat i Karlovy Vary.

Primátor Petr Kulhánek připomněl, že linek z velkých ruských měst fungovalo kdysi více. „Pokud se podaří obnovit minimálně některé z nich, tak je to určitě pro Karlovy Vary pozitivní. Město samozřejmě stále funguje společně s krajem a letištěm ve spolku pro letecké linky a v návrhu rozpočtu zase počítáme s příspěvkem do něj,“ uvedl.

Peníze by podle primátora měly jít na propagační a marketingové aktivity, které by měly podpořit leteckou dopravu. „Karlovy Vary by samozřejmě stály o linku do nějakého evropského hubu (uzlového letiště, pozn. red.), ale tahle snaha ze strany letiště se dlouhodobě nedaří,“ nastínil Kulhánek.

Hubová nebo také uzlová letiště jsou taková, která aerolinky používají pro přestup pasažérů do jejich cílových destinací.

Společnost Letiště Karlovy Vary se v současné době potýká s úbytkem linek a pasažérů, zejména těch z Ruské federace.

Situaci vylepšuje relativně nová linka ruské nízkonákladové společnosti Pobeda mezi krajským městem a Moskvou. Oživení může přinést od poloviny příštího roku i škola pro výcvik civilních pilotů.

Proč navštívit Jekatěrinburg?

Město dvou kontinentů. Nedaleko města prochází hranice mezi Evropou a Asií. Přímo na tomto místě byl postaven památník.

Muzeum kamenů. V centru je Uralské mineralogické muzeum, jehož sbírka obsahuje asi 10 tisíc unikátních exemplářů. Muzeum je považováno za nejlepší nejen na Urale, ale i v Rusku.

Neobvyklé památky. Přímo v centru je muzeum pod širým nebem s ukázkami starých továrních strojů. Populární jsou neobvyklé památníky moderní doby: památník klávesnice, neviditelného muže a spojaře.

Nádherná příroda. Nejpopulárnějším přírodním parkem Sverdlovské oblasti jsou Jelení proudy. Každoročně je navštíví více než 50 tisíc lidí. Krásné lesy, čistá řeka Serga, vhodná pro třídenní splutí, četné malebné skály a jeskyně.

Výstava vojenské techniky. V závodě v Nižním Tagilu se vyráběly slavné tanky T-34. Nyní stejná továrna produkuje světoznámé tanky T-90S. Na výstavu Russian Expo Arms přijíždějí tisíce turistů.Nejčtenější

Do zahrady někdo vylil rtuť, trávník možná bude nutné vybagrovat

Karlovarští hasiči zasahovali na zahradě v Doubí, kam někdo vylil větší...

Nepříjemnost s chemikálií řešili o víkendu majitelé zahrady v karlovarské čtvrti Doubí. Někdo jim na trávník vylil...

Opravář jezdil s autem dál, než měl dovoleno, převrátil ho na střechu

Řidič v Chebu narazil do sloupu veřejného osvětlení a převrátil auto na střechu.

Na pořádné problémy si zadělal automechanik z Karlovarska. Vozem, který měl opravit, jezdil tak dlouho, až ho naboural....Vězně tam svazovali ocelovým lanem. Lágr u Jáchymova zkoumají vědci

Plzeňští archeologové zkoumali tábor Nikolaj na Jáchymovsku. Na snímku vedoucí...

Tábor Nikolaj u Jáchymova srovnaly buldozery v 60. letech se zemí, aby zahladily stopy po nelidském týrání lidí, které...

Z hořícího domu utíkalo jedenáct rodin, dočasně musejí bydlet jinde

Požár třípatrového bytového domu v Lomnici na Sokolovsku

Jedenáct rodin se ocitlo bez střechy nad hlavou po středečním požáru bytového domu v Lomnici na Sokolovsku. Oheň zničil...

Na koalici v Karlových Varech se dohodlo ANO s ODS a hnutím Karlovaráci

Budoucí karlovarská primátorka Andrea Pfeffer-Ferklová (vlevo) z vítězného...

Karlovy Vary mají dohodu o nové vládě. Koaliční smlouvu dopoledne podepsalo vítězné ANO, hnutí Karlovaráci a Občanská...

Další z rubriky

Vězně tam svazovali ocelovým lanem. Lágr u Jáchymova zkoumají vědci

Plzeňští archeologové zkoumali tábor Nikolaj na Jáchymovsku. Na snímku vedoucí...

Tábor Nikolaj u Jáchymova srovnaly buldozery v 60. letech se zemí, aby zahladily stopy po nelidském týrání lidí, které...

Končící politici se z radnic vracejí k práci ve firmách i ve škole

Petr Kulhánek (KOA), staronový karlovarský primátor na terase bazénu Thermal

Zpět do běžného života se po volbách vracejí politici, kteří místa na radnicích musejí uvolnit jiným. V krajském městě...

Včelařů je v Karlovarském kraji konečně dost. Ale chybí jim včely

Absolventská zkouška oboru včelař na Střední lesnické škole ve Žluticích

Včelařů je dost, včelstev na řádné opylení krajiny je ale málo. Potvrzují to informace od včelařů z Chebska. Úbytek...

Najdete na iDNES.cz