Jan Eder, starosta a velitel obnoveného Sboru dobrovolných hasičů Jenišov, před objektem obecní požární zbrojnice se sušicí věží. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Inženýr, právník a další nadšenci obnovují v Jenišově hasičskou tradici

  • 1
Více než stoletou tradici dobrovolných hasičů v Jenišově obnovují místní nadšenci v čele s Janem Ederem. Z obecní zbrojnice, opuštěné v roce 1991, je nyní skladiště. Ale to je neodrazuje. Chtějí si poradit i s chybějící technikou. Na hasičské soutěže pro děti si ji zatím vypůjčí.

„Zbrojnici v žalostném stavu dáme dohromady. Hasičský spolek, v němž zatím máme necelou třicítku dospělých a 17 dětí, bude mít i kulturní náplň. Na to zatím techniku nepotřebujeme. Usilovně ale na jejím získání pracujeme, abychom do budoucna mohli dát dohromady hasičskou jednotku,“ řekl Jan Eder. Minulý měsíc jej účastníci ustavující valné hromady zvolili starostou Sboru dobrovolných hasičů Jenišov.

Hasiči potřebují na soutěže v požárním sportu čerpadlo, savice, proudnice, hadice a další materiál. Zatím se na něj v Jenišově skládají, aby děti už na jaře mohly závodit. Zdroj vody, rybník, v Jenišově mají. A ne jeden.

Jenišovští nemají ani žádnou „Máňu“, jak dobrovolní hasiči s oblibou přezdívají vysloužilé hasičské vozy. Jan Eder si na techniku ve volných chvílích rozšiřuje řidičský průkaz. Protože jeho firma upravuje pro profesionální i dobrovolné hasiče certifikovanou automobilovou techniku, doufá, že nějaká dosluhující se pro Jenišov nakonec najde.

Nápad na založení hasičského spolku měli tamní chlapi v hlavě přes dva roky. V hospodě se místo o ženských bavili o tom, jak v obci na kulturním, společenském i sportovním poli něco dokázat.

Motivací byla tradice, která se datuje od roku 1883, kdy v obci vznikl spolek dobrovolných hasičů. Ještě v roce 1991, před ukončením činnosti spolku, měl 39 členů. Mezi nejmladší patří pánové Chára, Knot, Sochor, Tomášek, Zíka, Zvánovec a další. Právě od nich chtějí hasiči získat nějaké původní exponáty do zbrojnice. Nyní ale hlavně řeší ustavující členskou schůzi v příštím týdnu.

A Jenišovský starosta Ivan Truksa nebere nadšencům jejich iluze a elán. Zároveň upozorňuje na některé možné potíže. Například, že cesta od hasičského spolku k dobrovolné hasičské jednotě je velmi dlouhá.

„Profesionální hasiči to mají z Karlových Varů do Jenišova pět minut. A suplování dobrovolné jednotky nám zajišťuje nedaleký Chodov za 45 tisíc korun ročně.

Vybavení jednoho chlapa v budoucí jednotce jenom osobními ochrannými prostředky přijde také na 45 tisíc korun. A to by chlapů bylo devět. V úvahu přitom neberu náklady na techniku,“ uvedl starosta.

Dodal, že má z plánů nadšenců radost. Jenom se bojí, že pokud si někdo koupí hasičskou uniformu a začne v ní jen chodit na různé oslavy, tak to „může být problém“.

Hasičský spolek, který je složený většinou z právníků, lékařů, inženýrů a dalších vysokoškolsky vzdělaných lidí, si ale věří. Všichni doufají, že přeměna v jednotku by se mohla podařit tak za tři roky.