Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dlouho byla na dně. Od vysněné změny pohlaví ji teď dělí už jen krůček

  12:41aktualizováno  12:41
Jaké to je, když se člověk ve svém těle cítí jako vězeň, by mohla dlouho vyprávět Valerie z Mariánských Lázní. Ještě nedávno měla v občanském průkazu napsané mužské jméno Jan. Teď stojí před pomyslným cílem. Po letech testů a hormonální léčby ji už brzy čeká operace, která z ní konečně udělá to, čím se cítí být už dávno.

Valerie se narodila v mužském těle. Jediné, po čem touží, je změnit se v ženu. Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Val byla dlouho nešťastná, zmatená a bezradná. Dokonce se pokusila o sebevraždu. Když za pomoci odborníků přišla na to, že je vlastně žena uvězněná v mužském těle, paradoxně se jí ulevilo.

Pod dohledem lékařů se začala měnit. Cesta z mužského těla do těla ženského je však dlouhá a trnitá. Ale Val se nevzdala (více čtěte zde).

„V září si jdu pro termín operace,“ říká spokojeně. Už se nemůže dočkat. Kvůli ztrátě zaměstnání a finančním problémům totiž lékařský zákrok musela několikrát odsunout.

„Samotnou operaci sice hradí pojišťovna, ale na cesty do Prahy, speciální pomůcky a následnou rekonvalescenci si musím peníze našetřit,“ vysvětluje.

Podle jejích odhadů bude k pohodlnému zvládnutí operačního zákroku potřebovat nejméně deset tisíc korun. Spořit ale až dosud nemohla. Byla bez práce. O firmu v Praze, kde roky podnikala, přišla poté, co se pokusila o sebevraždu. A o práci na Mariánskolázeňsku, kam se přestěhovala za maminkou, ne a ne zavadit.

„Všude jsem poctivě řekla, jak to se mnou vlastně je,“ vzpomíná Val, která sama přiznává, že její současný vzhled může budit pozornost a u někoho možná i nevoli. Sice se už obléká jako žena, ale má hrubý hlas, ostře řezané rysy a odpoledne jí na tváři raší vousy.

„Přestože se práce nebojím a byla jsem ochotná dělat prakticky cokoli, nikdy jsem neuspěla,“ povzdechla si. Teď už to Valerii netrápí.

Proměnu završí operace hlasivek

Shodou okolností se seznámila s lidmi z Čáslavi, kteří jí nabídli práci. Neváhala ani chvilku. Přestěhovala se a začala nový život.

„Musím to zaklepat, ale zdá se, že jsem konečně našla firmu, která se nebojí mě zaměstnat. Zpočátku jsem pracovala jako přidavač na stavbě. Nedávno jsem povýšila na zedníka. A když je třeba, pomáhám šéfovi s papírováním a vůbec se vším, co je třeba,“ vysvětluje Val a pochvaluje si, že na rozdíl od Mariánských Lázní na ni v Čáslavi nikdo přes prsty nekouká.

„Tam jsem se bála chodit po ulici. Výrostci na mě pokřikovali, v obchodě na mě lidé ukazovali prstem. Bylo to velmi nepříjemné. Ale tady se mi to nestává. Jakoby tu byli lidé tak nějak tolerantnější…“ myslí si Valerie.

V živé paměti má dobu, kdy ještě žila dvojím životem. Ráno vstala, oblékla se jako muž a odešla do práce. Když se vrátila, převlékla se do ženských šatů, ve kterých se cítila svobodně.

„Tak ale už dál žít nechci. Proto jsem se i na veřejnosti snažila vypadat jako žena,“ vzpomíná na těžké období Valerie, kterou možná už na podzim čeká lékařský zákrok, po kterém se definitivně změní.

„Pak ještě podstoupím úpravu hlasivek. Zákrok probíhá v lokální anestezii a musím si ho zaplatit. A pak… Pak už konečně budu ženou,“ dodává s úlevou v hlase Valerie.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Najdete na iDNES.cz