Soud zamítl stížnost SPD na volby ve Varech kvůli pomalému internetu

  15:05aktualizováno  15:05
Za neopodstatněnou označil Krajský soud v Plzni stížnost na volby v Karlových Varech. Podali ji tři lidé z kandidátky uskupení Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Poukazovali například na problematicky fungující připojení k internetu. Data z jednotlivých volebních komisí ovšem po síti vůbec neproudí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zástupci hnutí SPD ve stížnosti uváděli, že počet hlasů pro hnutí ANO neodpovídá skutečnosti a že připojení k internetu ve volební místnosti okrsku 34 bylo pomalé a přerušované.

Soud ale tyto námitky zamítl i s ohledem na stanovisko magistrátu města Karlovy Vary. V něm se kromě jiného uvádí, že pro přenos dat z volebních místností se veřejná internetová síť vůbec nepoužívá. Český statistický úřad má k dispozici speciální chráněnou a šifrovanou linku.

Návrh na vyslovení neplatnosti voleb v Karlových Varech proto senát vedený Petrem Kuchynkou zamítl. Nic tedy už nebrání svolání ustavujícího jednání nového karlovarského zastupitelstva.

„Zasedání se uskuteční 13. listopadu,“ uvedl odstupující primátor Karlových Varů Petr Kulhánek. V příštím týdnu se chce setkat s budoucí primátorkou Andreou Pfeffer - Ferklovou.

„Do konce týdne dokončím jakýsi manuál k převzetí vlády nad Karlovými Vary,“ konstatoval Kulhánek. Nad materiálem by si chtěl se svou nástupkyní sednout v příštím týdnu.

Plzeňský krajský soud do dnešní 15. hodiny rozhodl celkem o třech stížnostech na průběh či výsledky komunálních voleb. Vedle té z Karlových Varů zamítl i stížnosti ze Stanovic na Karlovarsku a Okrouhlé na Chebsku.

Výsledky voleb v Karlových Varech najdete zde

Z Karlovarského kraje se u krajského soudu sešlo celkem sedm stížností (podrobněji v článku Stížnosti na volby brzdí ustavující zastupitelstva, soud jich řeší sedm).

Vedle výše jmenovaných to byly ještě dva podněty z Mariánských Lázní (více čtěte v článku Hnutí ANO žádá o přepočítání hlasů v Mariánských Lázních) a po jednom z Chebu a Ostrova.

Vítězné Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst si tam na volby stěžuje se zdůvodněním, že proti jejich lídrovi a také Liboru Bílkovi z Unie pro zdraví a sport byla vedena před volbami negativní kampaň.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Ženy opět oblékly na zimu Františka, dostal háčkovanou čepici i šálu

Zima už legendárního Františka nepřekvapí. Od nadšenců z františkolázeňské...

Ve Františkových Lázních už čtyři roky na zimu oblékají symbol města. Socha malého chlapce s rybou, který sedí obkročmo...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

Další z rubriky

Ostrov má neuvolněného starostu. Město si to nezaslouží, říká opozice

Město Ostrov leží mezi lázeňskými Karlovými Vary a krušnohorskými lyžařskými...

S neuvolněným starostou vstupuje do dalšího čtyřletého volebního období radnice v Ostrově na Karlovarsku. Její...

Pacienti marně hledají praktické lékaře, v kraji nejvíc chybí na Chebsku

Ilustrační snímek

V Karlovarském kraji je nedostatek praktických lékařů. Vzhledem k tomu, že jejich věk je v průměru zhruba 58 let, snaží...

Fotit události v roce 1989 mělo příchuť zakázaného ovoce, říká fotograf

Fotograf David Kurc dokumentoval vypůjčeným fotoaparátem život v 80. letech i...

Na konci 80. let minulého století David Kurc z Mariánských Lázní nepředpokládal, že se z jeho koníčku – fotografování,...

Najdete na iDNES.cz